«Ветеранські вікна» у ЦНАПах, Інститут помічника ветерана та Центри ветеранського розвитку – Юлія Лапутіна про рішення та можливості для ветеранів
Ветерани та ветеранки, посадовці, представники громадянського суспільства та бізнесу, роботодавці обговорили в Медіацентрі Україна – Укрінформ можливості для ветеранів і ветеранок на шляху їхньої реінтеграції, освіти й працевлаштування.
Зокрема під час однієї з панельних дискусій міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна наголосила, що сьогодні потрібно робити все необхідне, аби ветерани, повернувшись із фронту, мали всі інструменти для розвитку та знали, куди можуть звернутися за необхідною підтримкою.
«Ми маємо зробити таким чином, щоб ветеран, куди б він не повернувся з фронту, отримав відповідний перелік інструментів для розвитку і також отримав точки входу. Щоб він знав, куди йому звернутися, де йому нададуть підтримку», – наголосила вона.
Наразі, за словами міністерки, вже розроблено декілька підходів. Зокрема, в Центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП) будуть функціонувати «ветеранські вікна».
«Перше – ми підписали меморандум з Всеукраїнською асоціацією ЦНАПів і зараз відкриваємо в ЦНАПах «ветеранські вікна». Наприклад, в Кривому Розі ми відкрили спільно з місцевим ЦНАПом 5 «ветеранських вікон», де повністю буде обслуговування учасників бойових дій і всіх наших категорій. Тобто, якщо людина не може іншим шляхом отримати, вона може прийти в ЦНАП. Також відкриваємо в інших населених пунктах такі ЦНАПи. І я думаю, що скоро вся країна отримає в усіх ЦНАПах «ветеранські вікна». Ми навчаємо персонал, якими послугами може скористатися ветеран, куди йому звертатися», – пояснила вона.
Крім того Юлія Лапутіна зауважила, що вже функціонує пілотний проєкт, постанова щодо якого вже знаходиться на підписі прем’єр-міністра України, про створення Інституту помічника ветерана.
«Помічник ветерана – це людина, яка буде допомагати й супроводжувати ветерана, коли він приїде з фронту. Цей помічник ветерана фактично має стати ментором для ветерана і допомагати йому будь-куди інтегруватися. Зараз цей проєкт ми започатковуємо в чотирьох областях: Дніпропетровська, Львівська, Миколаївська і Вінницька», – зазначила міністерка.
Крім того, Юлія Лапутіна наголосила, що в рамках цього проєкту в Дніпрі на базі Академії митної служби відкрили перший Центр ветеранського розвитку. Він, за словами міністерки, буде орієнтований на перенавчання тих, хто прийшов з фронту, на цивільну спеціальність.
«Далі, після перемоги, в плановому порядку ми маємо знати, скільки в кожному районі або громаді буде демобілізуватися людей або прийде з армії. Ми порівняємо потреби ринку праці і будемо швидко переформатовувати навчальні програми, щоб ринок праці отримав робітників, а ми – надали ветеранам можливість перенавчання, отримання зарплатні, інтеграцію в громаду та суспільство. І таким чином на цих чотирьох областях ми зараз цей проєкт будемо відпрацьовувати. Звісно, що будуть проблемні питання, які ми також будемо дошліфовувати. А потім усе це масштабуємо на всю країну і внесемо відповідні зміни у законодавство, щоб закріпити це на рівні закону», – пояснила міністерка.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini