27 Вересня, 2024, 14:06

В Україні запустили Базу даних лабораторій з оцінки шкоди довкіллю

В Україні запрацювала База даних лабораторій з оцінки шкоди довкіллю, яку на основі існуючої у відкритих джерелах інформації уклали  ГО Мережа захисту національних інтересів АНТС та ГО Save Dnipro. База даних лабораторій відображена на інтерактивній карті України на ресурсі Saveecobot.com і може допомогти громадам, підприємствам та природоохоронним інституціям знайти найближчі лабораторії, які мають необхідні компетенції та обладнання для аналізу води, ґрунтів, повітря та інших компонентів біосфери.

Про це йшлося під час презентації в Медіацентрі Україна.

«Ми агрегували дані, які існують на різних ресурсах та в різних місцях і користуватися, якими було досить незручно. Ми відчули цю потребу в ході спілкування з екологами, екоактивістами та екожурналістами», – пояснила Олена Сас, координатор екологічних програм Мережі захисту національних інтересів АНТС.

Як зазначив Павло Ткаченко, керівник ІТ-напрямку ГО SaveDnipro, лабораторії, які внесені в Базу можна знайти як загалом на карті, так і шляхом пошуку по регіонах та населених пунктах. Набір даних розміщений також на Єдиному державному порталі відкритих даних для можливості її завантаження в машиночитному форматі. Базу даних  планують розширяти, додавати туди більше інформації, робити більш детальні описи.

Ірина Черниш, співзасновниця і голова ГО SaveDnipro, зазначила, що створення бази є важливим з огляду на виклики, які повʼязані з необхідністю збору доказів щодо шкоди для довкілля, завданої діями росії та подальшого притягнення країни-агресори до відповідальності.

«Ми на сьогодні стоїмо перед викликом, що нам потрібно збирати докази, вони мають бути верифіковані, а для цього маємо здійснювати відповідні аналізи в сертифікованих лабораторіях. Тому безумовно така агрегація даних важлива, вона важлива у відображенні у зручному форматі. І тому Saveecobot, яким користуються 1,5 мільйони користувачів, це та база даних, де зручно буде користуватися як громадам, екоактивістам та іншим зацікавленим особам для того, щоб збір такої інформації був якомога кращим, якомога повноціннішим, щоб дані, які збиралися в місці завдання шкоди, були повноцінним доказом в подальшому для притягнення росії до відповідальності за шкоду від їхніх дій, від війни», – пояснила вона. 

За словами радника Генерального прокурора України Максима Попова, створена База лабораторій  буде допоміжною не тільки для органів правопорядку України, органів прокуратури, але й приватним субʼєктам, фізичним, юридичним особам та громадам. І попри певну проблематику в питанні здійснення експертиз, створення такої бази є гарною відправною точкою в питанні оцінки нанесеної агресором шкоди для довкілля країни.

«Із недоліків, які ми вбачаємо як представники органів прокуратури, є те, що коли ми розслідуємо в межах кримінального провадження певний факт, за чинним кримінально-процесуальним кодексом ми маємо право призначати експертизи, відповідні дослідження та доручати їхнє проведення науково-дослідним інститутам судових експертиз в межах Міністерства юстиції України. Відповідно ці  експертні дослідження на наше замовлення безкоштовні. Так само і в лабораторіях ДАІ ці зразки аналізуються для нас безкоштовно. Але, коли ми говоримо про приватні лабораторії, про лабораторії інших органів державної влади, то, на жаль, навіть для таких важливих для країни питань як, наприклад, встановлення шкоди внаслідок збройної агресії, ми вимушені шукати кошти для оплати цих лабораторних досліджень. Це деяка проблематика, і зрозуміло, що нам є ще куди рухатися», – зазначив він. 

Водночас перший заступник голови Держекоінспекції Дмитро Заруба наголосив, що в Держекоінспекції завжди готові отримати будь-яку інформацію, яка допоможе зафіксувати шкоду, нанесену російською федерацією. Водночас він акцентував, що є певні алгоритми дій та наголосив, що будь-які лабораторні дані потребують аналізу та коригування відповідно до територій, де це здійснюється та дій, які привели до тієї чи іншої ситуації.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini