15 Липня, 2024, 12:34

В Україні створили першу національну команду рятівників культурної спадщини: як проходила підготовка спеціалістів та як вони будуть працювати надалі

З квітня по липень 2024 року 23 українських фахівці в рамках флагманського проєкту «Підвищення спроможності щодо планування першої допомоги та відновлення культурної спадщини України» пройшли підготовку та сформували спеціалізовану команду рятівників культурної спадщини.

Про це йшлося під час пресконференції в Медіацентрі Україна.

Апарна Тандон, керівник програми ICCROM «Перша допомога та стійкість для культурної спадщини під час кризи» зазначила, що тренінг щодо підготовки спеціалістів для національної команди рятівників культурної спадщини складався як у онлайн, так і в офлайн форматі з застосуванням практичних навичок роботи з постраждалими об’єктами культурної спадщини.

«Дуже практична робота з самого початку, по-перше, щоб зрозуміти, як ми можемо передбачити та вжити превентивних заходів для захисту спадщини від катастроф чи конфліктів, від природних і антропогенних небезпек, таких як повені та від ракетних ударів. (Ми зосередилися на тому – ред.), що можна зробити для підвищення готовності, як працювати з державними службами з надзвичайних ситуацій. Тоді також відбулися демонстрації на місцях для оцінки пошкоджень церкви у В’язівці (Житомирська область – ред.). Також запланували довгострокове відновлення, працюючи разом із громадами, розуміючи, як ці громади цінують свою спадщину і як вони хотіли б отримати до неї доступ, і як швидко ми можемо відродити цей доступ», – сказала Апарна Тандон.

За її словами, це буде перша команда, яка навчатиме спеціалістів у своїх областях в рамках проєктів, націлених на стабілізацію культурної спадщини, надання першої допомоги, оцінку ризиків та планування їх повного відновлення. Вона висловила сподівання, що ця команда братиме участь у майбутніх проєктах і буде поширювати свої знання на рівні громад.

До тренінгу були залучені як національні, так і міжнародні експерти. Загалом у тренінгу взяли участь представники з 11 областей України.

Ігор Пошивайло, генеральний директор Національного музею Революції Гідності, співзасновник Агенції стійкості культури також додав, що можливість підготовки спеціалістів  відгукнулися всі регіони, особливо ті, де знання, потреба та робота щодо системного порятунку культурної спадщини є найактуальнішою: Харківщина, Донеччина, Миколаївщина, Запоріжжя, Херсонщина, Київщина. 

Він зауважив, що створення національної команди порятунку культурної спадщини є лише першим кроком у перспективах рятувальних операцій культурної спадщини як в Україні, так і за її межами.

«Дуже важливе поєднання експертного середовища, яке може за подальших важливих кроків, а мені здається, що роль держави тут є вирішальна, зініціювати створення низових мереж. Національна команда порятунку, створення якої ми декларуємо сьогодні, це лише перший крок. І є перспектива цієї команди реагувати на надзвичайні ситуації в Україні, вона може бути задіяна як миротворці чи контингент миротворчих військ в інших гарячих точках. Так само українська команда може бути задіяна ІССROM (Міжнародний центр вивчення питань збереження та відновлення культурних цінностей – ред.), ЮНЕСКО до рятувальних операцій в інших країнах», – додав Ігор Пошивайло.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini