16 Січня, 2025, 12:17

В Україні планують запровадити вакцинацію проти вірусу папіломи людини для дівчат у віці від 12-13 років

Одна з ключових змін до Національного календаря профілактичних щеплень, які ініційовані МОЗ, стосується однократної вакцинації проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) для дівчат віком  12-13 років, починаючи з 2026 року.

Про це йшлося під час брифінгу в Медіацентрі Україна.

«Ключовою зміною планується впровадити новий антиген. Це вакцина проти вірусу папіломи людини. Дійсно це є, на мою думку, для України таким проривом, тому що ми використовували таку вакцину винятково на комерційній основі, достатньо рідко отримували її в якості гуманітарної допомоги, і попит на неї насправді є достатньо широкий.  Вакцина дозволяє захищати дітей, а потім вже дорослих людей від тих типів раку, які викликаються саме онкогенними типами вірусів. Таким чином запровадження такого типу вакцини буде впливати на показники захворюваності на рак шийки матки, який є для України точно також серйозною проблемою», – зазначив Ігор Кузін, заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України.

За його словами, вікова група в 12-13 років обрана саме тому, що і результати клінічних досліджень, і наукові результати говорять про те, що найбільш високий відсоток зменшення ризику захворюваності саме на ВПЛ-асоційований рак, спостерігається якраз у 12-13 років.

«Якщо подивитися на відсотки, то це 87% у цій віковій групі (12-13 років – ред.). Якщо подивитися далі, тобто у старшому віці, то це відповідно 60% і трохи більш як 30%. Тому в проєкті наказу зараз пропонується вакцинація дівчат віком 12-13 років. Лише ці підлітки підпадатимуть в програму вакцинації», – зазначив він.

Ігор Кузін пояснив, що громадяни, які не досягли віку 12-13 років, або ж, навпаки, після 13 років,  не зможуть отримати вакцину, яка буде закуплена за рахунок коштів державного бюджету. Однак, додав він, ця вакцина залишається доступною на ринку приватної медицини або в аптечній мережі.

Своєю чергою, клінічний онколог Вероніка Пацко зауважила, що приклад таких країн як Великобританія, Австралія, Тайвань свідчить, що після початку кампаній по вакцинації в цих країнах захворюваність на ВПЛ-асоційовані захворювання, не тільки рак, а також передракові стани, папіломатоз, який є станом, що загрожує життю, суттєво знизилася, і відповідно знизилася смертність від цих захворювань. 

«Тому у нас є дуже чіткі приклади на мільйонах людей, які показують те, що така вакцинація є ефективним методом профілактики цього захворювання», – додала вона.

Зазначимо, що Міністерство охорони здоровʼя ініціює зміни до Національного календаря профілактичних щеплень, які будуть впроваджені з 2026 року. Наразі на громадське обговорення представлено проєкт наказу МОЗ «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні». Зміни розроблені з урахуванням міжнародних рекомендацій та базуються на основі позиції Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (№ 19-11/2024-1).

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini