В Медіацентрі Україна презентували дослідження щодо викрадених і депортованих росією українських дітей та шляхів їх повернення в Україну та реінтеграції
Регіональний центр прав людини, Українська мережа за права дитини та БФ «Голоси дітей» підготували спільне дослідження «(Не)повернення дітей: Україна перед найбільшим викликом з часів незалежності». Дослідження, зокрема охоплює такі аспекти як правове становище українських дітей під контролем рф, процес їхнього повернення та реінтеграції, рекомендації компетентним органам влади та міжнародним партнерам для збільшення ефективності забезпечення прав постраждалих дітей.
Про це йшлося під час презентації в Медіацентрі Україна.
«Ми намагалися оцінити з юридичної точки зору становище всіх дітей, які перебувають під контролем рф. Тобто не лише обмежувати себе депортованими дітьми чи примусово переміщеними, а також досить складною категорією дітей, яких до рф примусово вивезли їхні родичі, без дозволу, подекуди, законного представника, якими були батьки або один із батьків», – зазначила експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська.
Вона додала, що у дослідженні наведені факти, які спростовують брехню та російську пропаганду, в тому числі ту, яку поширює уповноважена з прав дитини Марія Львова-Белова у своїх звітах.
Також надано конкретні аргументи, як доступно пояснювати міжнародним партнерам, чому перебування українських дітей на території рф не відповідає найкращим інтересам дітей, і чому їхнє повернення навіть попри те, що деякі з них перебувають на території рф понад два роки все одно буде більше відповідати найкращим інтересам і правам дитини, ніж подальше перебування під контролем рф.
«Я вважаю, що це дослідження – фундаментальне, бо передбачає конкретні рекомендації, як для органів влади, так і для міжнародного співтовариства. І ми намагалися розглянути цю проблему в комплексі, запропонувавши, як вже досить звичний для органів влади, бо ми вже неодноразово говорили, механізм повернення через посередництво, через юридично обовʼязкові угоди, через ухвалення резолюцій або інших документів на рівні Генеральної асамблеї», – зазначила Катерина Рашевська.
Одна з частин дослідження стосується того, що відбувається з дітьми після їхнього повернення з росії, їхнього стану, потреб, а також необхідності системної підтримки задля того, аби повернення стало початком руху до повноцінного життя.
«Нашою частиною дослідження було створення певної концепції, а також програми психологічної та психосоціальної допомоги дітям, де ми хотіли підкреслити, що часто психолог не є першою людиною, якої дитина потребує. І тому співпраця всіх можливих організацій, які так чи інакше дотичні до питання підтримки дітей, державних органів влади, які так чи інакше дотичні до вирішення проблем дітей, вона ключова. Тому що це робота на рівні громад, на рівні маленьких містечок і сіл, інших локації, де можна буде дитині отримати допомогу»,– додала Олена Розвадовська, співзасновниця та директорка БФ «Голоси дітей».
Детальніше ознайомитися з дослідженням «(Не)повернення дітей: Україна перед найбільшим викликом з часів незалежності» можна за посиланням.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini