15 Жовтня, 2024, 16:04

Українське кобзарство наразі перебуває на вирішальному етапі щодо визнання нематеріальною культурною спадщиною ЮНЕСКО

Зараз питання щодо визнання українського кобзарства нематеріальною спадщиною ЮНЕСКО знаходиться на вирішальному етапі, позаяк було ухвалене рішення про пріоритетний розгляд заявки. Відтак рішення щодо визнання кобзарства в Україні нематеріальною спадщиною ЮНЕСКО очікують вже до кінця цього року.

Про це йшлося під час обговорення в Медіацентрі Україна.

Визнання ЮНЕСКО для українського кобзарства сприятиме передусім тому, що в світі будуть більше знати як про кобзарство зокрема, так і про культуру України загалом. Крім того, для країни відкриється більше міжнародних майданчиків, які досі для країни були закриті, та на яких українство не було представлено, або ж було представлено спорадично або ж викривлено.

«Крім того, ЮНЕСКО спонукає державу чи ставить вимоги перед державою, щоб це явище продовжувало своє існування в Україні чи в будь-якій країні. Якщо певна справа чи явище визнана нематеріальною спадщиною, то є вимоги і відбувається моніторинг міжнародною інституцією за тим, аби саме це явище не загубилося, не зникло, відбувається спонукання до того, аби держава звертала увагу на це і включала в свої у тому числі бюджетні, культурні, соціальні проєкти це явище», – зазначив Тарас Компаніченко, який є українським культурним діячем, кобзарем, бандуристом, лірником, а наразі і військовослужбовцем ЗСУ.

Як зазначив Голова Асоціації «Дивись українське!» Андрій Різоль, з моменту отримання статусу пріоритетного розгляду та розуміючи, що традицію кобзарства потрібно зберігати не тільки для українців, а й показати це всьому світу, на початку року почалися записи кобзарів. Так, наразі записано 13 кобзарів та понад 100 творів. Крім того, знято 6 фільмів та 3 лекції.  Крім того, створено окремий портал «ДУМА», де можна ознайомитися з наявними матеріалами та інформацією щодо кобзарів та кобзарства в Україні.

За словами  Олеся Саніна, українського кінорежисера, лірника портал було розроблено згідно з вимогами світової спільноти задля того,  та створений для того, аби про кобзарську традицію можна було дізнаватися та розповідати ще й в цифровому форматі. 

«Портал існує не тільки для того, аби пройшла номінація. Це початок першого великого порталу, який ми робимо за всіма вимогами для світової спільноти й самого ЮНЕСКО. Ми з ними дуже багато проведи розмов, співбесід, обговорення стандартів для того, аби прокласти шлях нашої спадщини в цифрову епоху і для того, аби це могли використовувати не тільки фахівці, хто це знає, але й молодь, сучасні виконавці. І, так само, це можливість розповісти світові про самих себе», – додав він.

Олесь Санін також зазначив, що вже саме номінування  українського кобзарства спричинило бум звернень. Так наразі до майстерень приїхали фахівці з Фінляндії та Португалії, де вже втрачена традиція, однак є бажання дізнатися більше.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini