У реформуванні системи догляду та підтримки дітей важлива спільна робота громадських організацій та державного сектору – директор СОС Дитячі Містечка
Громадські організації України мають напрацьований досвід трансформації системи захисту дітей, який уже показав свою ефективність у пілотних проєктах. Однак для того, щоб перетворити цей досвід на сталі рішення, необхідна державна підтримка.
На цьому наголосив Сергій Лукашов, директор СОС Дитячі Містечка, під час пресбрифінгу щодо практичних підходів до трансформації Будинків Дитини, який проходив у Медіацентрі Україна.
«Весь досвід ми перевірили, пропілотували і готові ним ділитися. Ми не починаємо з чистого аркуша, ми не починаємо з нуля – нам є, на що спертися. І українські громадські організації, громади і державні органи вже мають чим пишатися. І ці приклади насправді можуть бути переконливими аргументами для тих, хто опирається реформі. Треба показувати, доводити і долати опір. Тому що будь-які раціональні аргументи, радісні посмішки дітей натикаються на аргумент бюджету, грошей, “насидженого місця” тощо. І тут треба зважувати раціональні аргументи та звичку й традицію, і все-таки цю традицію ламати», – сказав Лукашов.
За його словами, громадські організації можуть бути більш гнучкими у випробуванні нових підходів, але для того, щоб експерименти стали сталою практикою, потрібне партнерство з державою.
«Ми як громадські організації за своєю природою можемо бути більш гнучкими в пілотуванні, в апробації нових методик, привнесенні міжнародного досвіду і презентації цього досвіду. Але впровадити його вже у практику, зробити його системним, а не експериментом, це вже ми, звісно, не можемо за визначенням. І як робота з державними органами, з органами місцевого самоврядування, які утримують заклади, з обласними структурами і з судами, на яких часто зупиняється процес оформлення належного статусу та переміщення дитини в сімʼю, то тут без партнерства з державою і політичною волею наших державних партнерів не обійтися, і ми дуже на це розраховуємо», – наголосив він.
Також Лукашов звернув увагу на можливість громадського сектору залучати ресурси до соціального напряму, що допомагає зменшити навантаження на бюджет, однак для сталості потрібні зміни на рівні політики.
«Зі свого боку теж, що немаловажливо, ми готові продовжувати залучати додаткове фінансування. У нас є зараз, в цілому у громадянського сектору України, високий авторитет серед інвестиційних донорів в першу чергу Європи та інших структур. Ми можемо та залучаємо значні кошти у соціальний сектор, послаблюємо навантаження на державний бюджет.
Але далі, щоб це стало системним, все-таки не обійтися без змін у бюджеті, без обрахунку вартості утримання дитини, супроводу дитини і далі впровадження цього у постійну практику, архітектуру МОЗ та соціальних структур. Щоб зробити експеримент системним, тут нам потрібна співпраця з державою. Ми зі свого боку готові принести досвід, наших кваліфікованих спеціалістів та досвід. Але без політичної волі, без спільної нашої роботи далеко ми не просунемося, а треба», – підсумував Лукашов.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini