30 Серпня, 2024, 15:35

У Києві ініціюють створення послуги «Помічник особи з психічним порушенням»

Задля підвищення якості життя осіб з психічними порушеннями та їх близьких, а також для досягнення безбар’єрності для такої категорії громадян ГО «Псіхабіліті» ініціює впровадження в Києві послуги «Помічник особи з психічним порушенням». 

Про це йшлося під час обговорення в Медіацентрі Україна.

Як зазначили учасники в ході заходу, наразі в громаді міста Києва критична ситуація з кількістю соціальних послуг осіб з психічними порушеннями, а також їх якістю. Не меншою проблемою цієї категорії громадян є й доступність медичних послуг, що підтверджується відповідним дослідженням. 

Водночас позитивний досвід розвинутих країн у досягненні безбар’єрності для осіб з психічними порушеннями показує, що вдалим рішенням може стати запровадження послуги «Помічник особи з психічним порушенням». Такий помічник — це фахівець або фахівчиня, які можуть надати комплексну індивідуальну підтримку людині з психічними порушеннями та скеровувати її на шляху до одужання чи підвищення якості життя.

«Ми бачимо, що кількість звернень за психіатричною допомогою росте. І внаслідок бойових дій, які тривають, і цивільні особи страждають, страждає їх психічне здоров’я, і військові страждають. І кількість звернень буде рости, кількість психічних порушень буде рости. І якщо цю послугу не ввести, то нас чекає катастрофа ще й у цій сфері нашого життя. Тому ми пропонуємо в рамках проєкту залучити Департамент соціальної політики, низку громадських організацій, які в цьому розуміються і мають в цьому досвід, щоб дійсно цю послугу розробити, зробити фахові стандарти для помічників і впроваджувати цю послугу якомога швидше», – зазначив Костянтин Зеленов, лікар-психіатр вищої категорії Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф міста Києва, член правління ГО «Психабіліті».

Наразі в рамках проєкту функціонує робоча група «Адвокаційна кампанія за створення послуги «помічник особи з психічним порушенням», мата якої – висвітлювати та доводити до відома місцевої влади Києва потреби осіб з психічними порушеннями на шляху до  їхньої безбар’єрності.

«Результатом цього проєкту, ми вважаємо, може бути  підтримка київської міської влади пропозиції досягнення безбар’єрності життя осіб з психічними порушеннями. І саме за допомогою створення такої послуги. Ми вважаємо, що джерелом підтримки може бути міська цільова програма «Турбота. Назустріч киянам», – додала – Лідія Мартинова, засновниця та голова правління ГО «Психабіліті».

До Дня психічного здоров’я організація планує провести круглий стіл за участі представників КМДА, відповідних департаментів, громадських організацій та медіа, де буде проведена фахова дискусія щодо запровадження діяльності помічника особи з психічним порушенням.

В організації сподіваються на вдале вирішення питання вже до кінця цього року та подальше виділення коштів для розробки фахових стандартів та впровадження ініціативи у життя.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini