У Харківському Медіа хабі відбувся брифінг на тему: «Цивільний захист Харківщини»
Спікерами виступили Євген Іванов – заступник начальника Харківської обласної військової адміністрації, директор Департаменту цивільного захисту ХОВА Іван Сокол, керівник БО «Координаційний гуманітарний центр» Євген Коляда та Олександр Пєлєхов, голова Ради волонтерів при ХОВА.
Говорили спікери про роботу системи оповіщення, функціонування Пунктів Незламності, мобільних пунктів укриття населення, про заходи з евакуації цивільного населення тощо.
За словами Євгена Іванова, з початку російської агресії на Харківщині було встановлено 195 додаткових систем оповіщень цивільного населення, організовано цілодобове чергування диспетчерів.
Також було створено групу з координації заходів розмінування. На даний момент по області працює 69 розрахунків груп розмінування державних операторів, сім – неурядових. Обстежено і розміновано майже 93 тисячі гектарів територій. Було виявлено та знищено понад 165 тисяч вибухонебезпечних предметів. Поряд з надходженням до регіону іноземної спеціальної техніки, харківські розробники створили та сертифікували власну машину для розмінування, яка вже незабаром буде поставлена на виробництво.
За інформацією заступника начальника Харківської обласної військової адміністрації, в межах області функціонують понад 900 Пунктів Незламності, близько тисячі захисних споруд — сховищ і протирадіаційних укриттів. В належному стані знаходиться більше 600 найпростіших укриттів.
«На 2024 рік передбачено будівництво і капремонт укриттів на майже 60 млн гривень, виділених з державного та обласного бюджету», – зазначив спікер.
В області впроваджені програми підтримки психічного здоров’я і психо-соціальної підтримки. Місцева влада розробила інформаційну систему з підтримки ветеранів війни та інвалідів. Крім того, проводиться моніторинг задоволення потреб населення, реабілітації цивільного населення, зокрема дітей; заявок щодо пошкодженого та знищеного майна. Створена цілодобова “гаряча лінія” для звернення із вказаних вище питань.
Волонтерами в співпраці з ОВА започаткований “Координаційний гуманітарний центр”, основним напрямком якого є евакуація цивільного населення та підтримка ВПО.
«Від 2 вересня 2022 року евакуйовано майже 30 тисяч людей з деокупованих територій. Всі вони знаходяться під увагою громад, адміністрації і волонтерів та забезпечуються всім необхідним для повноцінного життя», – розповів Євген Іванов.
Також він зазначив, що через посилення обстрілів і збільшення руйнувань з початку 2024 року було створено «групу швидкого реагування» волонтерів, яка оперативно реагує на будь-яку зміну ситуації і надає першочергову допомогу постраждалим внаслідок російської агресії.
«Ця війна – це найстрашніша ситуація, з якою зустрівся Департамент цивільного захисту ХОВА за останні 50 років. Нам прийшлося багато імпровізувати, і на щастя, ці імпровізації стали позитивними для населення», — в свою чергу розповів Іван Сокол.
За його словами, основними напрямками роботи Департаменту, який він очолює, є: евакуація, розмінування, система оповіщення, забезпечення роботи Пунктів Незламності.
«Харків став першим містом в Україні, який облаштував мобільні пункти укриття населення поблизу зупинок громадського транспорту. Вони здатні забезпечити безпеку людей в разі ворожих обстрілів», – розповів очільник Департаменту цивільного захисту ХОВА.
Громади області також закупають такі найпростіші укриття.
«Фактично, по області встановлено 39 таких споруд. В першу чергу, це райони, які потерпають від артилерійських обстрілів», – зазначив спікер.
Для оповіщення цивільного населення області задіяно понад 250 електросирен. До кінця поточного року ОТГ повинні завершити роботи по встановленню місцевих автоматизованих систем оповіщення, які будуть інтегровані в регіональні, що дозволить збільшити потенціал безпечності. Відповідно регіональні будуть інтегруватися в державну систему. Тривають роботи з реалізації даних проєктів із залученням міжнародних партнерів. Також Іван Сокол зазначив, що Департамент перейшов на GSM-зв’язок в системах оповіщення, залишивши кабельний як альтернативний. Згодом планується покращити систему сповіщення, виконавши всі передбачені законом вимоги: голосовий супровід сигналу тривоги, розрізнення видів небезпеки.
В своїй промові начальник департаменту цивільного захисту подякував волонтерам за ту роботу, які вони проводять в межах евакуації населення з прифронтових територій, а також за створення «гарячої лінії» з питань евакуації БФ «Координаційним гуманітарним центром». Також він зазначив, що на даний момент триває обов’язкова евакуація з Кіндрашівської та Курилівської громад Куп’янського району. Щомісячно коригуються плани евакуації в кожній громаді області, в залежності від зміни обстановки.
Євген Коляда в свою чергу заявив, що благодійний сектор в Харківській області є взірцем для всієї України у співпраці з органами місцевої влади.
На даний момент КГЦ працює із понад сорока благодійними організаціями в напрямку евакуації. Всі вони мають обладнані автівки для вивозу з прифронтових зон різних категорій людей і тварин, засоби захисту тощо.
Очільник КГЦ закликав жителів районів, поблизу яких тривають бойові дії, не зволікати з евакуацією і запевнив, що в місцях тимчасового перебування для біженців створені всі умови для проживання.
Крім того, Євген Коляда розповів, що благодійний фонд розпочав потужну інформаційну кампанію стосовно евакуації людей, через що значно збільшилась кількість звернень на «гарячу лінію», а також відзвітувався про результати роботи групи «швидкого реагування» фонду.
Голова Ради волонтерів при ХОВА Олександр Пєлєхов торкнувся питання участі гуманітарного сектору в роздачі гуманітарної допомоги в Харківській області:
«В 2023 році був налагоджений процес видачі продуктових гуманітарних пакетів волонтерським організаціям для подальшого розподілу населенню, яким займався Департамент агропромислового комплексу ХОВА».
Загальна вага гуманітарної продуктової допомоги склала близько 250 тон. Набори були доставлені адресно всім, хто того потребував.
«Завдяки тому, що цей проєкт тривав понад рік, в області вдалося подолати гуманітарну кризу», – зазначив Олександр Пєлєхов.
Також в рамках роботи волонтерів Харківщини була створена робоча група допомоги ЗСУ. На суму близько 420 млн гривень було закуплено 143 автівки, понад 400 тепловізорів та тепловізійних прицілів, більше 100 безпілотників, 60 старлінків, півтисячі генераторів, 103 тисячі аптечок, амуніцію тощо.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini