Цьогоріч в Україні рекордно збільшилася кількість бюджетних місць на навчання на аспірантурі – в МОН пояснили, які зміни відбулися та з чим це пов’язано
Разом зі збільшенням до 7 тисяч бюджетних місць для денної форми навчання на аспірантурі, прийому на денну форму навчання за контрактом не буде. Такі рішення, зокрема, були ухвалені з огляду на те, що аспірантура використовувалася не за призначенням.
Про це під час брифінгу в Медіацентрі Україна повідомив Михайло Винницький, заступник міністра освіти і науки України.
«Комплексна проблема проявилася навесні, коли одразу після прийняття закону про мобілізацію ми почали бачити, що аспірантура почала використовуватися не за призначенням. Аспірантура – це є надзвичайно важливий рівень вищої освіти, третій рівень, найвищий, який має забезпечувати майбутнє в нашій потребі в викладачах і в науковцях. Коли аспірантура починає використовуватися не за призначенням, це для нас кризовий момент. Ми побачили, що на єдиний вступний іспит в аспірантуру записалося понад 100 тисяч осіб чоловічої статі 25+ років, які вже мають магістерський ступінь. І ми почали бачити, що очевидно є проблема. Було прийнято до певної міри кризове рішення, а саме наказ про те, що цього року не буде прийому в аспірантуру за контрактом – на денну форму аспірантури не буде прийому. За контрактом можна вчитися в аспірантурі на заочній формі, вечірній формі, але денна форма, яка передбачає відстрочку, буде винятково за державним замовленням», – пояснив Михайло Винницький.
Окрім цього, наголосив він, вищими керівництвом держави прийнято рішення, щодо безпрецедентного збільшення державної кількості місць в аспірантурі до 7 тисяч.
«В той час, як традиційно бюджетних місць в аспірантурі за денною формою було приблизно три тисячі і додаткові були місця контрактної аспірантури, додаткові місця заочні. І разом в систему аспірантури заходило приблизно 6,5-7 тисяч осіб. Цього року безпрецедентно прийнято, що у нас буде 7 тисяч бюджетних місць в аспірантурі, це в два рази більше, ніж в минулому та позаминулому роках», – повідомив Михайло Винницький.
Він також підкреслив, що вперше ці місця розподілені за критеріальним підходом.
«Мається на увазі, що не просто ми задовольняємо заявки, які є в закладах, а ми аналізуємо їхній науковий потенціал, які в них є викладачі, які вони мають публікації, скільки захистів було в минулому. Зробили певний рейтинг по кожній галузі і відповідно до цього рейтингу розподілили місця в аспірантурі. Це було зроблено повністю прозоро», – пояснив він.
Михайло Винницький також зауважив, що очолювана міністром комісія прийняла також рішення щодо зміни розподілу між галузями, який був передбачений раніше. Відтак зараз перекидають деяку частину місць на інженерні спеціальності та ті, в яких зараз потрібні новації аспірантів для воєнного періоду.
«Відомо є те, що аспіранти є джерелом інновацій будь-де в світі, і тому ми інвестуємо безпрецедентні кошти в це. Я б просив, аби ми відійшли від дискурсу про те, що все погано з аспірантурою, бо там ухилянти. Ми знайшли рішення, яке зараз уможливлює нам справді одноразово, а можливо і системно нарешті зробити великий крок, де держава інвестує в наукові дослідження, в інновації, якого просто не було дотепер», – пояснив заступник Міністра освіти.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini