Перша Чорноморська безпекова конференція Міжнародної Кримської платформи в Бухаресті
Перша Чорноморська безпекова конференція Міжнародної Кримської платформи в Бухаресті
14 Квітня, 2023, 16:30

Шляхи деокупації Криму та майбутнє тимчасово окупованого півострову: другий день Чорноморської безпекової конференції в Бухаресті

Захід почався з вітальних слів міністрів оборони та закордонних справ України та Румунії. 

“Україна — гарант безпеки європейського співтовариства, а ситуація у Чорному морі — віддзеркалення нашого майбутнього”, – заявив міністр закордонних справ Румунії Богдан Ауреску заявив під час виступу.

“Протягом всієї війни, яку веде росія проти України Румунія лишалась надійним партнером Києва. Після повномасштабного вторгнення наша країна всіляко допомагає Україні боротися з наслідками цієї війни. Але ми маємо робити більше. Бо вже зрозуміло, що Україна — гарант майбутньої безпеки європейського співтовариства”, – сказав він. 

За словами міністра закордонних справ Румунії, світове товариство має тримати консолідовану позицію у питанні допомоги України. В цьому ключі, всі союзники мають акцентувати увагу на безпеці у Чорноморському регіоні. 

“Чорне море — це дзеркало, яке показує, як буде виглядати майбутнє Європи та світу”, – наголосив політик. 

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба привітав учасників Чорноморської безпекової конференції та наголосив, що всі союзники офіційного Києва єдині в своїй позиції, що Крим — це Україна, і півострів має повернутися під контроль України. 

“Якщо раптом від когось ви почуєте, що тимчасово окупований Крим чи інші окуповані території України можуть не повернутися під контроль нашої держави, знайте, ми категорично не згодні з такою позицією. Немає різниці між Сімферополем, Донецьком чи Луганськом — це все частина України, вони мають повернутися додому”, – сказав він. 

Дмитро Кулеба нагадав, що першою спробою росії окупувати частину України був конфлікт на острові Тузла у Чорному морі, 20 років тому. А також навів приклад учасникам, коли молодий лейтенант 9 років тому відкрив вогонь по російському окупанту. Сьогодні він вже полковник і продовжує боронити Україну. 

“Ці приклади я навів вам для того, щоб нагадати — війна почалася не рік тому, а 9 років тому. Весь цей час ми захищаємо нашу державу”, – сказав він. 

Дмитро Кулеба також наголосив, що Україна прагне миру, але тільки повернувши свої землі. 

“Реальний мир — це коли Україна поверне під свій контроль історичні землі. Реальний мир — це коли українські громадяни зможуть повернутися до себе додому, в тому числі і в нині окупований Крим. Реальний мир — це мирні кораблі у Чорному морі, а не військові. Це те, за що ми боремось”, – наголосив очільник МЗС. 

Міністр оборони України Олексій Резніков зазначив, що Головне завдання міжнародної спільноти зробити Чорне море регіоном безпеки

“Безпека Чорного моря – це  інтерес кожної країни, яка знаходиться в цьому регіоні. Україна відкрита до такий обговорень, але ми маємо бути певні, що міжнародні партнери єдині у позиції, коли домінувати мають закони права, а не закони сили. Наше спільне завдання зробити Чорне море зоною безпеки”, – наголосив він. 

Олексій Резніков нагадав, що рік тому, 13 квітня 2022 року,  українські військові затопили російський флагман “Москва”, що мало велике значення для Чорноморського регіону. 

“Вірю, що це хороший знак, що конференція присвячена безпеці Чорного моря проходить саме у цей день”, – сказав міністр оборони України. 

Російська окупація перетворила Крим на тюрму для “політичних”  – Еміне Джапарова 

Про це перша заступниця міністра закордонних справ заявила під час Чорноморської безпекової конференції. 

“Всі ці 9 років люди, які проживають у Криму, стали заручниками режиму. Понад 200 громадян отримали статті за “політичними” звинуваченнями.  Більшість з них  – кримські татари. Звинувачення окупаційної влади абсолютно безпідставні”, – сказала вона.  

Перша заступниця міністра закордонних справ України наголосила, що всі, хто проживають у Криму, мають великі надії на проведення таких конференцій. Чорноморська безпекова конференція – це сигнал для жителів тимчасово окупованого Криму – світ не забув про півострів, світ продовжує боротися за його свободу. 

“Путін має програти. І перемога над злом, яке поширює росія, означає повернення Україні всієї своєї території, включаючи весь Крим”, – заявив Пітер Ван Праг, президент Галіфаксського міжнародного форуму безпеки.

Своює чергою Сімона Коджокару, Державний секретар Міністерства національної оборони Румунії наголосила, що у міжнародна спільнота повинна демонструвати єдність та силу у світі, бо ризик агресії росії нікуди не зник. 

В ході дискусії міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас наголосив, що завдання кожної країни пояснити своїм громадянам, що питання здорожчання газу чи соціальні проблеми мають відходити на другий план, коли мова заходить про підтримку України. Така підтримка має продовжуватись і у повоєнні роки. 

Марія Пейчинович Бурич, Генеральний секретар Ради Європи натомість розповіла про ті кроки, які здійснює Рада Європи разом з Офісом Генерального прокурора України, щоб задокументувати та зібрати всі докази російскої агресії в Україні, порушення норм Міжнародного права та здійснення воєнних злочинів. 

Анатолій Носатий, міністр оборони Республіки Молдова наголосив, що міжнародне співтовариство потребує покращених матеріально-технічних спроможностей, інфраструктури та економічної спроможності, щоб бути спроможним тривалий час зберігати стійкість.

Зімтьє Мьоллер, державний секретар з питань оборони Німеччини підкреслила, що росія хотіла не тільки Україну, вона хоче зруйнувати світ. Отже, єдність – це цінність:” Тільки об’єднавшись, ми зможемо протистояти агресії та надавати підтримку”.

“Морські шляхи та порти мають центральне стратегічне значення, і ми можемо розглядати Чорноморський регіон як територію високої стратегічної безпеки та геополітичного значення, що є мостом між Європою, Азією та Близьким Сходом”, – таку думку висловив Тобіас Більстром, міністр закордонних справ Швеції. 

Цитати спікерів панельної дискусії “План на сьогодні: Негайне реагування на поточні загрози та виклики в розширеному Чорноморському регіоні”

Міністр закордонних справ Болгарії Ніколай Мілков завив, що Болгарія готова брати участь у повоєнному відновленні України

У контексті дискусії щодо безпеки Чорного моря, міністр закордонних справ Болгарії наголосив, що у майбутньому Україна повинна мати потужний флот. 

“Звісно, Україна потребує потужний флот, бо країна повинна бути спроможна захистити себе. Але про це ми зможемо говорити у контексті відновлення України у поствоєнний період. Наша країна готова брати участь у такій повоєнній реконструкції”, – заявив він. 

Одночасно з цим він наголосив, що російські морські міни несуть загрозу для Болгарії та Румунії також. 

“Країни чорноморського регіону занепокоєні тим, що росія замінувала Чорне море та узбережжя України, адже морські шляхи перевезення не мають альтернативи. Це дуже важливий шлях транспортування”, – зазначив він. 

Румунія дуже серйозно ставиться до питання розмінування Чорного моря — Юліан Фота

Під час панельної дискусії на Чорноморській безпековій конференції, присвяченій обговоренню питань, що потребують невідкладного реагування у Чорноморському регіоні, державний секретар Міністерства закордонних справ Румунії поділився своїм баченням щодо залучення морських сил ЄС для проведення розмінування моря.

«Якщо говорити про ЄС, Україна має можливості продовжувати збільшувати свою роль у питаннях безпеки. В деяких аспектах вже зараз я бачу, що ЄС допомагає Україні більше, ніж це робить НАТО. Нині ЄС обговорює свою майбутню морську стратегію й, на мою думку, ця тема може стати її складовою”, — зазначив Юліан Фота. Він також додав, що це питання політичної волі, бо все інше — технічні деталі, для яких у ЄС є все необхідне.  

Також державний секретар Міністерства закордонних справ наголосив, що Румунія модернізує власні засоби для боротьби з мінуванням і тісно співпрацює з Болгарією та Туреччиною щодо обміну інформацією, оскільки свобода та безпека судноплавства є спільними цілями.

Цитати з виступів спікерів на панельній дискусії “Майбутня конфігурація Яким є майбутнє регіональної безпеки в Чорноморському та Азовському регіонах. На шляху до євроатлантичної стратегії чи стабільного, безпечного та процвітаючого Чорноморського регіону”

Олексій Резніков, міністр оборони України заявив, що для перемоги України та безпеки у регіони необхідно виконати лише 5 кроків. 

Про це він сказав під час Чорноморської безпекової конференції. 

“Перше, ми маємо змінити парадигму – ми не повинні боятися застосовувати силу та санкції. Агресор має усвідомлювати, що за свої дії доведеться заплатити.  Другий крок – нам потрібні системні гарантії, які б зробили повторну агресію росії неможливою. Тут немає альтернативи, окрім НАТО. Третій крок – без повернення Криму, всі розмови про безпеку в регіоні – ілюзії”, – сказав він. 

Міністр оборони України четвертим кроком назвав усвідомлення, що безпека у регіоні неможлива без трансформації росії. Агресор має отримати чіткий сигнал – якщо не буде змін і спроб адаптуватися під вимоги демократичного світу, ніякої довіри не буде.

“І останнє – Україна прагне здобути перемогу вже в цьому році. Щоб це зробити. нам потрібна допомога, якомога швидше”, – наголосив міністр оборони. 

Міністр національної оборони Румунії Ангел Тилвар заявив, що Чорноморський регіон перебуває в зоні ризику через постійну загрозу ескалації російської агресії

«москва без жодних обмежень використовує Чорне море як платформу для перешкоджання свободі судноплавства, посилюючи напруженість у регіоні, в тому числі через сірі зони, породжені тривалими конфліктами, і створюючи сприятливі умови для транснаціональних загроз безпеці», — наголосив міністр та пояснив, що основні цілі росії полягають у підтримці нестабільності та у здійсненні впливу на свободу волі регіональних партнерів у виборі свого майбутнього, а також спрямуванні сил в Середземне море та на Близький Схід.

«росія рішуче прагне домінувати у Чорноморському регіоні, підриваючи внутрішню стабільність, узгодженість та розвиток партнерів у регіоні», — резюмував він.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini