6 Травня, 2025, 16:17

ШІ як новий інструмент онлайн-насильства: діти в Україні вже стають жертвами шантажу з використанням згенерованого контенту – дослідження 

Понад 3% українських підлітків стикалися з використанням сексуального контенту, згенерованого штучним інтелектом, проти них особисто. 

 Про це повідомила Ольга Овчар, PhD, директорка агенції Proinsight Lab.

«Ми зʼясували, що принаймні половина опитаних нами дітей регулярно користуються самостійно програмами з використанням штучного інтелекту. Коли ми проаналізували вікові відмінності, то дізналися, що значно більше таких дітей серед старшого підліткового віку, тобто 14–17 років», – розповіла вона.

В ході дослідження у дітей запитали також про особистий, коли проти них використовували сексуальний контент, точно згенерований за допомогою ШІ. 

«Цифри видаються поки не дуже великими, ми бачимо, що 3,5% дітей особисто стикалися з подібним. Але, якщо ми масштабуємо це все на всіх дітей підліткового віку, то ми можемо уявити, що насправді картина досить серйозна», – зазначила Ольга Овчар.

При цьому, за її словами,  найбільше постраждалих – серед старших підлітків.

 «Старші підлітки удвічі частіше стикаються з подібними явищами, ніж молодші підлітки, і таких вже майже 5%».

Ольга Овчар також пояснила, з якою метою, згідно з результатами дослідження,  зловмисники поширюють контент, створений штучним інтелектом.

 «В першу чергу з метою осоромити дитину, зробити неприємність. Також досить розповсюдженим мотивом є шантаж – дітей шантажують, вимагають у них гроші. Також досить розповсюдженою є вимога зустрітися для чогось наживо, аби примусити дитину зробити якісь неприємні для неї дії», – додала вона.

Особливо тривожним є те, що часто діти можуть знати зловмисники часто виявляються добре знайомими дітям поза інтернетом.

«Дуже суттєвим є той факт, що принаймні половина з тих, хто здійснював подібні дії відносно дітей, – є їхніми знайомими поза інтернетом. І ще факт про те, що принаймні близько половини з цих шантажистів є однолітками, вони також підлітки, які шантажують та знущаються, соромлять інших підлітків», – підсумувала Ольга Овчар.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini