Фото - Харківський Медіа Хаб
7 Лютого, 2024, 18:31

«ШЕВЧЕНКО 2.0» — новий Шевченко для нової України

Повномасштабна війна росії проти України активізувала в нашій країні не тільки процес дерусифікації, але й деколонізації – позбавлення комплексу меншовартості, котрий протягом століть нав’язувала нам країна-агресорка.

 Саме про розвінчання старого колоніального сприйняття Шевченка, як українського поета, постать якого радянська влада знеособлювала та представляла, як зашкарублого, кріпацького поета, йдеться мова в музичній виставі, яку презентували гості Харківського Медіа хабу: Борис Гриньов, автор ідеї, вокаліст EL Кравчук і Маргарита Корнющенко, менеджерка проєкту, Дмитро Терновий, автор п’єси, Олександр Ковшун, режисер вистави та Костянтин Пономарьов, художник вистави.

П’єса «ШЕВЧЕНКО 2.0», постановка якої триває вже третій рік, створена за мотивами щоденників та поезії Тараса Шевченка у сучасній театральній, візуальній та аудіальній естетиці на базі та за участі трупи Харківського Державного академічного українського драматичного театру ім. Шевченка. До її створення також доєднаються незалежні митці з Харкові та Києва. 

Маргарита Корнюшенко привідкрила “лаштунки”: всі підготовчі процеси завершаться наприкінці лютого, а вже в березні розпочнуться репетиції.

«На прем’єру ми разраховуємо до кінця 2024 року», – розповіла організаторка проєкту.

Автор ідеї Борис Гриньов поділився думками, що за століття боротьби за незалежність, постать Тараса Григоровича стала такою собі іконою для українців та символом свободи від російського гніту.

Дуже зворушив момент, коли він процитував відривок з вірша-пісні, яка була написана ще до повномасштабного вторгнення влітку 2021 року за мотивами твору великого митця: «Садок вишневий біля хати, а дрони над головою як хрущі гудуть» — що став таким собі передбаченням страшних подій 2022 року.

Вокаліст EL Кравчук поділився, що хотів би зіграти роль юного поета і таким чином довести, що творчість митця завжди буде сучасною, а його постать стане таким собі хіпстером ХХІ століття. А потім зазначив, що вірить — вже незабаром п’єса гратиметься на сцені драматичного театру ім. Т.Г. Шевченка в нашому незламному Харкові:

«Темрява здолає світло — вважав Шевченко все життя. Тому я вірю — так воно і буде!»

А ось автор п’єси Дмитро Терновий впевнений, що твір стане новим поглядом на особу Шевченка як на живу людину, а не на «бронзовий постамент». Також він поділився, що вважає, що текст, який він написав для твору, став його найкращою працею за останні роки.

Режисер вистави Олександр Ковшун висловився, що ця п’єса повинна стати загальноєвропейським проєктом, оскільки заточена під широку публіку, яка має сучасний погляд:

«Це буде досить несподіваний і провокативний проєкт», — привідкрив таємницю режисер вистави.

Художник вистави Костянтин Пономарьов розповів, що робота над п’єсою особисто для нього є таким собі дослідженням світлого образу Тараса Григоровича:

«Ми хочемо довести, що Шевченко — це те той суворий чоловік в тулупі, що пронизаний ненавистю до царської імперії, яким його зображують на портретах. Саме тому на наших мерчах він посміхається!»

Фінансування «ШЕВЧЕНКО 2.0» взяв на себе «Стабілізаційний фонд освіти і культури — 2023» Федерального міністерства закордонних справ Німеччини, а також Goethe-Institut.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini