17 Серпня, 2023, 16:02

Серед громадян суттєво зросла довіра до антикорупційних органів – результати дослідження

Довіра до спеціалізованих антикорупційних органів суттєво зросла порівняно з 2021 роком. Найбільше зростання громадської довіри відбулося щодо Служби безпеки України (у 2023 році їй довіряють 40% порівняно з 12% у 2021 році) та Національної поліції (31% та 11% відповідно).

Про це свідчать результати дослідження щодо стану корупції в Україні, яке було презентовано в рамках головної дискусійної платформи країни BrainHub в Медіацентрі Україна – Укрінформ.

Опитування проводилося взимку 2023 року та вперше з 2007 року охопило три різні репрезентативні вибірки респондентів, щоб зрозуміти сприйняття та досвід громадян України, які опинилися в різних реаліях, спричинених війною:  українців, які не змінили місце проживання після повномасштабного вторгнення росії, внутрішньо переміщених українців та зовнішньо переміщених українців.

Під час презентації результатів дослідження представник USAID ENGAGE Айдер Халілов зазначив, що на сьогодні корупцію в Україні вважають дуже серйозною проблемою. 

«Рівень нетерпимості, нетолерантності до корупції з року в рік фактично зростає. 42% було в попередні роки. Зараз 53% населення не сприймають та не толерують корупцію в суспільстві», – пояснив він.

Згідно з результатами дослідження, внутрішньо переміщені українці демонструють найбільший оптимізм у сприйнятті та оцінці рівня корупції та антикорупційної діяльності серед усіх трьох вибірок респондентів, тоді як зовнішньо переміщені українці розчаровані антикорупційним прогресом в Україні.

Більшість громадян, попри те, що сьогодні знають мало про те, яким чином відбувається інформування спеціальних антикорупційних органів щодо боротьби з корупцією, вважають органи влади ефективними у цьому питанні. Так, 50% громадян оптимістично відносяться та вважають, що дійсно ефективно органи влади борються з корупцією.

За словами Айдера Халілова, українці вважають, що влада стала менш корумпованою. Крім того, громадяни відчувають, що вони можуть впливати на те, що відбувається  в антикорупційній сфері та боротьбі з корупцією. 

Експерт також додав, що сьогодні громадяни довіряють та вважають, що органи влади ефективно справляються з корупцією.

«Громадяни на сьогодні дійсно цю довіру до органів державної влади, до громадських організацій  висловили достатньо чітко та багато, дали такий кредит довіри. І завдання громадських організацій і органів державної влади, особливо антикорупційних інституцій, – перетворити цю довіру і цей запас енергії, який у громадян є, в дієві антикорупційні заходи», – наголосив він. 

Айдер Халілов також зазначив, що українці за кордоном найбільш песимістично налаштовані на те, що відбувається в Україні в питанні боротьби з корупцією. Він переконаний, що, зважаючи на те, «що їх багато, і вони впливатимуть так або інакше на те, яким чином розвивається Україна, нам потрібно буде думати, як залучати громадян, які зараз знаходяться за кордоном, до перетворень, що відбуваються в Україні».

BrainHub – це головна дискусійна платформа країни, створена Media Center Ukraine – Ukrinform. Вона об’єднує експертів державного і громадського сектору. У рамках BrainHub точаться інтелектуальні дискусії навколо питань післявоєнного відновлення України. Тут народжуються кращі ідеї, які лягатимуть в основу дорожньої карти відбудови України у всіх секторах: економічному, інфраструктурному, освітньому, аграрному, безпековому, цифровому тощо. 

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini