Розміщували особовий склад, військову техніку, катували та допитували цивільних: стало відомо, що робили росіяни в закладах освіти на Сумщині та Херсонщині
Команда проєкту «Освіта під прицілом (Херсонська та Сумська області)» Освітнього дому прав людини в Чернігові підготувала звіт за результатами моніторингу нападів на заклади освіти під час повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну. В ході моніторингу вдалося дослідити можливі випадки порушень міжнародного гуманітарного права, які потенційно можуть бути кваліфіковані як воєнні злочини.
Про це йшлося під час презентації звіту в Медіацентрі Україна.
Зокрема, до звіту увійшла інформація щодо 29 закладів освіти, 28 з яких на момент лютого 2022 року функціонували.
Як зазначила Яна Собко, комунікаційна менеджерка, документаторка воєнних злочинів, Освітній дім прав людини в Чернігові, документуючи напади на заклади освіти вдалося відслідкувати певні закономірності. Наприклад те, що заклади освіти російськими військовими використовувалися здебільшого для розміщення особового складу, розміщення бойових комплектів, розміщення військової техніки на території закладів, звідки часто росіяни вели вогонь. Також деякі заклади використовувалися як катівні, або для допитів цивільних людей.
«Наприклад, любимівська гімназія Херсонської області, там бухгалтерку школи допитували понад 8 годин. Або архангельський ліцей Херсонської області використовувався як катівня, де з використанням фізичного та психологічного насильства також допитувалися місцеві мешканці», – зазначила вона.
За словами документаторки воєнних злочинів, в більшості закладів освіти, де розміщувалися російські військові задля проживання, вони робили туалети практично там же, але й спали, а також розписували стіни. Крім того, окупанти розграбовували освітні заклади, в яких перебували.
«Наприклад, аграрний коледж на Сумщині. Там російські військові перебували 8 днів. За ці дні вони встигли знищити майже все, цінні речі позабирали, але доходило також до того, що вони розкручували мікроскопи, забирали звідти деталі», – додала Яна Собко.
Водночас зауважила документаторка, траплялися випадки, що в закладах освіти окупанти після себе залишали розтяжки або мінували їх.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini