18 Вересня, 2024, 16:32

Робота Платформи забезпечення гендерного мейнстримінгу та інклюзії у відновленні: чого вдалося досягти за рік діяльності та якими є подальші пріоритети 

18 вересня 2023 року відбувся запуск Платформи забезпечення гендерного мейнстримінгу та інклюзії у відновленні. Платформа діє як дорадчий орган при Комісії з питань координації взаємодії органів виконавчої влади щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.  Мета її роботи – забезпечити співпрацю міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, громадянського суспільства, представників бізнесу та міжнародних організацій та включення принципу гендерної рівності й інклюзії в процес відновлення України.

Обговорення першої річниці з початку роботи Платформи відбулося в Медіацентрі Україна.

Так, під час заходу Стефан Коссофф, голова програм посольства Великої Британії в Україні наголосив, на важливості діяльності  платформи у розбудові української стійкості та відновлення як на регіональному, так і на національному рівні.

«Підтримка перемоги України на полі бою – це осердя закордонної політики Сполученого Королівства, але поруч із тим ми глибоко прихильні до забезпечення мирного, демократичного та квітучого майбутнього для України. І ми глибоко віримо в те, що спосіб, яким відбуватиметься відновлення, матиме велике значення для того який тип суспільства постане після перемоги. І ми визнаємо, що жінки, дівчата, люди з інвалідністю, старші, молодші люди, маргіналізовані групи – на них диспропорційно позначається війна, і вони дуже важливі в процесі відновлення. Тому ми маємо мати змогу реагувати на ці потреби в такий спосіб, щоб це забезпечило відновлення, і щоб статус таких груп підвищився до того ступеня, щоб вони могли робити відповідний внесок», – наголосив Стефан Коссофф.

Він також акцентував на тому, що громадянське суспільство є потужним рушієм змін і  відіграє та має відігравати провідну роль в усіх цих процесах.

Варто зауважити, що при  Платформі діє Консультативна панель громадських організацій, яка була створена для того, аби посилити вплив громадянського суспільства на процеси забезпечення процесу гендерного мейнстримінгу та інклюзії у відновленні.

Як зазначила директорка Українського Жіночого Фонду, представниця Консультативної панелі Громадянського суспільства Олеся Бондар, окрім низки різних аспектів роботи, в рамках Консультативної панелі проводилися зустрічі з громадськими організаціями, вебінари  задля пояснення важливих аспектів щодо процесів відновлення, впливу на ці процеси та участі в них.

«Ми одразу почали проводити зустрічі, зустрічатися з громадськими організаціями, ми підготували навчальні вебінари з експертами, для того, щоб фактично заповнити інформаційні прогалини і пояснити, як відбуваються процеси відновлення, яким чином на них можна впливати, яким чином можна долучатися. Ми це плануємо роботи і впродовж наступного року, тому що інформація є важливим компонентом і організаціям, для того, щоб бути ефективними ця інформація дуже потрібна», – пояснила Олеся Бондар.

В ході обговорення Урядова уповноважена з питань гендерної політики, Заступниця Координаторки Платформи забезпечення гендерного мейнстримінгу та інклюзії у відновленні Катерина Левченко підкреслила, що серед низки втілених вагомих кроків в питанні гендерного мейнстримінгу та інклюзії у відновленні є те, що оновлена Державна стратегія регіонального розвитку містить серйозний гендерний компонент. І сьогодні, за її словами, все більше й більше документів стратегічного рівня включають гендерну рівність як важливий принцип.

Катерина Левченко зазначила, що протягом року до питань гендерної інклюзії долучилися різні субʼєкти. Так, до прикладу, Міністерство соціальної політики працює над забезпеченням гендерної інклюзії на рівні різних документів. Так, у міністерстві розробили методичні рекомендації щодо врахування гендерних підходів в діяльності на рівні громад, вони затверджені наказом Міністерства соціальної політики, який обовʼязковий для виконання. 

Також діяльність в цьому питанні продовжує і Міністерство економіки, зокрема, з точки зору  проведення навчань. І одним за таких цікавих досвідів є не тільки підтримка жіночих бізнесів, яке здійснює Мінекономіки, але і програма перенавчання, яка актуалізувалась у 2024 році. Крім того, свій внесок в тему гендерної інклюзії зробило і Національне агентство державної служби. 

Велику роботу за рік провели і громадські організації. Так, на запит уряду були підготовлені серйозні аналітичні матеріали щодо врахування стандартів забезпечення гендерної рівності та інклюзії у відновленні.

«Для нас дуже важливо, аби той рух, який ми розпочали, продовжувався. І продовжувався як на національному рівні, так і на міжнародному  Часто непросто розпочати певний процес, але складніше його рухати далі. Тому ми очікуємо більше згуртованості, більш конкретної роботи», – зазначила Катерина Левченко. 

Серед низки пріоритетів  діяльності Платформи на 2024-2025 роки: зміни в законодавство задля підсилення врахування питань забезпечення гендерного мейнстримінгу та інклюзії у відновленні; реалізація Стратегії забезпечення гендерної рівності в освіті на період до 2030 року та Плану заходів з її реалізації; реалізація національної стратегії подолання гендерного розриву в оплаті праці в Україні на період до 2030 року та Плану заходів з її реалізації.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini