31 Березня, 2025, 15:21

Ризики, санкції, реприватизація: що загрожує іноземному бізнесу в росії

російська федерація активно впроваджує політику націоналізації зокрема іноземних активів, що створює значні перешкоди для повернення іноземних інвесторів на російський ринок. 

Про це йшлося під час презентації дослідження «Реприватизація в росії та зняття санкцій. Чи спрацює нова гра путіна?» в Медіацентрі Україна.

Як зазначила  Ольга Іванюк, кандидатка економічних наук, формування замкненої економічної системи в росії, де відсутні чіткі правила гри, стримує іноземних інвесторів від повернення.

«Це все буде стримувати повернення іноземних інвесторів, тому що ми розуміємо, що формується замкнена економічна система. І ми розуміємо, що створені всі умови для того, щоб актив був забраний. Підприємства, які вийшли з ринку росії, списали свої борги, лізти назад у ту саму петлю для того, щоб знову позбавили активів, а це дуже гарантована історія, навряд чи будуть», – пояснила вона. 

За словами Ольги Іванюк, очевидним є те,  що в рф створюють замкнену економічну систему, яка підпорядковується ближньому оточенню і навряд чи туди буде хтось впущений. 

Крім того, внутрішні обмеження, запроваджені російською владою, посилюють небезпеку для іноземних компаній. 

«Правил немає. Будь-який іноземний актив або пов’язаний з іноземним може бути забраний», –  зазначила експертка.

Вона також зауважила, що включення до процесів націоналізації структур ФСБ та Федеральної служби з технічного та експортного контролю, а також страх співпраці з іноземним бізнесом, створюють додаткові ризики. 

«І ключовий пункт – страх співпраці з іноземним бізнесом. Ніхто не буде залучати. Тому що завтра він може опинитися не просто без своїх активів, бо зазвичай з процесами оголошення стратегічними чи ще щось, вони додають  такі підстави як підтримку ЗСУ, підтримка недружніх урядів, тобто підстави, за які можна сісти надовго. Завжди показують – або ти віддаєш, або сідаєш на досить тривалий термін.  І це вже досить напрацьований досвід», – пояснила Ольга Іванюк.

Детальніше ознайомитися з дослідженням можна за посиланням.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini