Реформування пенсійної системи – що сьогодні потрібно зробити для вирішення питання
За даними Пенсійного фонду, на початок 2023 року в Україні було 10,7 мільйона пенсіонерів, тоді як на початок 2022 року їх було на 200 тисяч більше.
Співвідношення застрахованих осіб до пенсіонерів становить 1:1, а з огляду на підвищення тривалості життя та міграцію, становище може погіршитися, що негативно відобразиться на фінансуванні солідарних пенсій.
Таким чином, гостро постає питання суттєвого реформування пенсійної системи.
Про це йшлося під час обговорення в Медіацентрі Україна – Укрінформ перспектив реформування пенсійної системи в контексті євроінтеграції та війни.
В контексті євроінтеграції України, опираючися на міжнародні практики, стратегії та норми ЄС, вже є важливі аспекти, на які варто опиратися в розбудові нової чи реформі наявної пенсійної системи в Україні.
На цьому зокрема наголосила Маріанна Онуфрик, експертка ГО «Мережа захисту національних інтересів «АНТС».
«Це – набагато ширше, ніж ми собі думаємо про пенсійну систему. Це і про рівень життя, загальний рівень добробуту. Це і про демографію, і про охорону здоров’я, і про інші публічні видатки на людей похилого віку», – зазначила вона.
Водночас Маріанна Онуфрик наголосила на двох ключових напрямах, що стосуються пенсійної системи в контексті європейської інтеграції України.
«Якщо почитати звіти, які Європейська комісія підготувала і презентувала Україні, зокрема від 1 лютого 2023 року, то перший напрям стосується загалом системи соціального забезпечення, де в тому числі прописано, які є параметри системи пенсійного забезпечення. І Україна ще не до кінця відповідає цим параметрам. І другий напрям – рух робочої сили. Це дуже важливо в контексті робочої сили, коли кордони будуть відкриті, коли люди будуть вільно переміщатися і працювати, то в одній, то в другій країні, дуже важливо, зокрема, щоб пенсійне забезпечення було врегульовано у нас», – пояснила вона
Під час обговорення експертка Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олександра Бетлій наголосила на важливості демографічного питання в контексті пенсійної реформи. Вона переконана, що одразу після перемоги нам треба проводити перепис.
«Всі ремонти пенсійної системи, і всі реформи, нам потрібні – після розрахунків. Для розуміння, що ми маємо, хто буде вкладати гроші, хто буде сплачувати», – зазначила вона.
Окрім низки важливих аспектів, які треба пропрацьовувати в тому числі для реформування та надалі злагодженої роботи пенсійної системи, фінансових вигод громадян, одним із не менш важливих є і фінансова грамотність населення.
«Тому предмети фінансової грамотності в школі мають бути, фінансова освіта на робочому місці, зручне інформування населення з очікуваної пенсії, зручні застосунки з інформування про можливі інвестиції теж мають бути», – додала вона.
Резюмуючи, вона зауважила, що важливо досягти певного суспільного діалогу і державної комунікації в питанні пенсійної системи.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini