21 Серпня, 2024, 15:14

Ратифікація Римського статуту: якою є позиція українських військовослужбовців щодо його переваг та ризиків

Усвідомлюючи всі переваги щодо відновлення справедливості, покарання винних та можливості для України реформувати судову систему і включити міжнародний досвід, українські військовослужбовці готові йти на співпрацю з МКС, незалежно від того, дії чиїх офіційних осіб він розслідує.

Такі дані озвучив Максим Єлігулашвілі, експерт коаліції «Україна. П’ята ранку», під час презентації в Медіацентрі Україна результатів опитування серед чинних військовослужбовців.

«Якщо говорити про переваги від ратифікації Римського статуту, яких було запропоновано декілька, то ключовий – готовність заради притягнення до відповідальності вищого керівництва рф за воєнні злочини.  Це перший пункт – 38%. І другий щодо того, що ця реформа є шансом, дійсно історичним шансом для того, щоб кримінальна юстиція в Україні реформувалася (35%)», – повідомив він. 

В ході опитування військовослужбовці вказали на головні загрози ратифікації Україною Римського статуту. Однією з таких є необхідність працювати з Міжнародним кримінальним судом, незалежно від того, дії чиїх посадових осіб він розслідує. На цей аспект вказали 36% респондентів.

Однак, зауважив Максим Єлігулашвілі, українські військовослужбовці усвідомлюють всі переваги та готові до Ратифікації Римського статуту, попри розуміння його можливих  ризиків.

«Якщо говорити про ризики, то тут якраз підтверджується аспект, пов’язаний з тим, що це є складне питання, про те, що МКС буду розслідувати всі категорії справ, байдуже, яка сторона скоїла потенційно воєнний злочин. Але ось тут для мене знову ж таки про позитивне  – люди розуміють, що це є потенційною загрозою, репутаційним ризиком для України. Але, якщо повертатися до попередніх запитань про готовність ратифікувати, готовність пріоритезувати цю можливість заради отримання справедливості – військові обирають «так». І для мене це позитивний сигнал від військовослужбовців, про те, що ми маємо справу з усвідомленим вибором, з розумінням ризиків, з певним рівнем поінформованості  і сталого, усвідомленого вибору, який вони роблять», – додав він.

Варто зазначити, що в рамках дослідження у форматі формалізованого інтерв’ю з 25 липня по 12 серпня цього року було проведено опитування 660 чинних українських військовослужбовців.

Нагадаємо, що в середу, 21 серпня, Верховна Рада ратифікувала Римський статут Міжнародного кримінального суду. За відповідний законопроєкт №0285 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду і поправок до нього в цілому проголосував 281 народний депутат на пленарному засіданні Верховної Ради.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini