28 Жовтня, 2024, 18:15

Психологічна стійкість українців: на які тенденції вказують останні дослідження

Низка досліджень громадських організацій, академічних установ, дослідницьких мереж та дані офіційних органів влади вказують на певні тенденції, які повʼязані з психологічною стійкістю українців. Так, попри дані МОЗ щодо збільшення кількості звернень громадян за психологічною допомогою, індивідуальна стійкість українців зростає, у порівнянні з іншими країнами.

Про це йшлося під час обговорення в Медіацентрі Україна.

«Характер пошуку рецептів національної стійкості неможливий без урахування причин, які призводять до нестійкості, що власне розщеплює людей. На цей час у нас є три соціологічні моменти. Перший – Міністерство охорони здоровʼя сказало, що за останні 9 місяців втричі збільшилася кількість звернень людей за психологічною допомогою, до психотерапевтів тощо. Друге – опитування Інституту соціології, яке проводилося на замовлення USAID, там є цікава шкала, на другому місці параметр, що спільне переживання біди обʼєднує людей. Третій момент – опитування «Опори», де включені моменти міжконфесійних конфліктів, але там теж загальний опис ситуації такий, що скільки б ми не говорили про зміцнення стійкості, реальність така, що вона зменшується обʼєктивно в суспільстві», – зазначив Олег Покальчук, соціальний психолог, психотерапевт Центру «Інтеграція». 

За словами Дмитра Теперика, генерального директора ГО «Стійка Україна», дані дослідницької мережі ResWell вказують на зростання рівня колективної стійкості в Україні у порівнянні з іншими країнами.

«Ми проводили дослідження у 8 країнах, є таке дослідницьке обʼєднання ResWell, Україна є його частиною, також до нього входять країни Балтії, Польща, Чехія, Словаччина, Румунія та Грузія. Перше дослідження було у 2022 році і вдруге ми його провели в 2023 році. І єдина країна, в якій зріс рівень індивідуальної стійкості, – це Україна. Другий рік війни, з огляду на все, що відбулося в Україні, рівень стійкості зріс, у той час, як в інших країнах він знизився. Це відбувається через те, що українці переживають щоденно разом. Вони разом переживають атаки, разом переживають всі події, які відбуваються, все негативне. Це гарний предиктор індивідуальної стійкості», – пояснив він.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini