Правозахисники оприлюднили імена 22 російських злочинців, які відмовляють у лікуванні кримським політв’язням
Наразі в росії та в окупованому Криму знаходяться 186 кримських політв’язнів. Багатьом із них, попри показання та наявні діагнози, свідомо відмовляють у наданні медичної допомоги, цим самим порушуючи їхні права. До цього безпосередньо причетні конкретні особи з-поміж представників органів рф. Так, Центр прав людини ZMINA та Кримська правозахисна група підготували перелік із 22 російських посадовців, які порушують права політв’язнів.
Про це правозахисники повідомили в рамках головної дискусійної платформи країни BrainHub в Медіацентрі Україна – Укрінформ.
Як зазначила менеджерка проєктів ZMINA Вікторія Нестеренко, у списку осіб, причетних до ненадання медичної допомоги політв’язням, – судді, прокурори, керівники СІЗО та колоній, керівники медичних служб в окупованому Криму та росії.
Водночас дослідниця Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова наголосила, що в цей конкретний список було обрано саме високопосадовців, в яких є звання, наприклад, полковник юстиції, полковник внутрішньої служби, або судді, які вчинили велику кількість правопорушень. Однак, за її словами, насправді перелік причетних до цих злочинів становить кілька сотень осіб.
«В цьому конкретному переліку ми зібрали тих, кого, по-перше, ще немає в списках міжнародних санкцій. Вони тут зібрані ще за принципом, що саме вони безпосередньо брали участь в тому, щоб не надавати медичну допомогу. Тобто керівники медико-санітарних частин саме тих, де мали лікувати в’язнів, але свідомо не лікували», – пояснила вона.
Правозахисники зазначили, що планують передати список російських злочинців державним органам України для того, щоб прокуратура дослідила ці кейси та відкрила кримінальні провадження проти цих людей. Крім того, список буде переданий у різні міжнародні інституції для накладання санкцій.
Нагадаємо, що на початку 2023 року через ненадання медичної допомоги в російських в’язницях померло двоє українських політв’язнів – Джеміль Гафаров та Костянтин Ширінг. Вони мали складні хронічні захворювання, в умовах СІЗО стан здоров’я поступово погіршувався, але адміністрація СІЗО постійно відмовляла у госпіталізації і забороняла передавати їм ліки. Посадові особи, які причетні до їхньої загибелі, не понесли за це жодної відповідальності.
BrainHub – це головна дискусійна платформа країни, створена Media Center Ukraine – Ukrinform. Вона об’єднує експертів державного і громадського сектору. У рамках BrainHub точаться інтелектуальні дискусії навколо питань післявоєнного відновлення України. Тут народжуються кращі ідеї, які лягатимуть в основу дорожньої карти відбудови України у всіх секторах: економічному, інфраструктурному, освітньому, аграрному, безпековому, цифровому тощо.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini