4 Листопада, 2024, 16:55

Потрібно шукати країну-покровительку, яка сприятиме створенню змішаних медичних комісій  з боку росії – Олена Бєлячкова 

Влітку 2023 року Україна, згідно з Третьою Женевською конвенцією, створила змішану медичну комісію – орган, який інспектує стану здоров’я полонених та може  відправляти тяжкохворих та тяжкопоранених під опіку третьої країни або репатріювати до країни походження. Водночас росія зі свого боку такої комісії не створила. Для того, аби країна-агресорка все ж створила змішану медичну комісію слід залучити країну-покровительку.

Таку думку в ході брифінгу в Медіацентрі Україна висловила Олена Бєлячкова, координаторка груп родин полонених та зниклих безвісти МІПЛ, юристка.

«Можливі юридичні шляхи – потрібно використовувати ті положення та норми Женевської конвенції з цього приводу, які існують. В тому ж положенні, яке є додатком до Женевської конвенції, положенні про змішані медичні комісії  передбачено визначення терміну «держава-покровителька». Вже йшлося про активну залученість Туреччини в цьому процесі. Ми бачимо, що обміни, які здійснюються, відбуваються переважно завдяки роботі третіх країн – це Емірати й Катар. Тобто тут питання не так ще й юридичне, як політичне, і можливість залучення саме тієї третьої країни-покровительки, яка надасть можливість країні-агресорці росії погодитися на створення таких медичних змішаних комісій», – пояснила вона. 

За її словами, росія не створює змішані медичні комісії, бо розуміє, що грубо порушує норми Женевської конвенції. Однак слід шукати шляхи та залучати треті країни, які б сприяли створенню такої комісії з боку росії.

«Ми розуміємо, чому росія не бажає і не вчиняє дії з її створення (змішаної медичної комісії – ред.), бо вона розуміє, що вона грубо порушує норми Женевської конвенції, не дотримуючись усіх вимог та всіх правил, не повертаючи тяжкопоранених та тяжкохворих, доводячи це до того, що, на жаль, призводить до повернення тіл загиблих з полону, закатованих або, які померли від хвороб, внаслідок неналежних умов утримання.  Тому для того, щоб зменшити таку сумну статистику, потрібно шукати ті шляхи і шукати ту країну-покровительку, яка надасть можливість все ж таки створити, щоб росія вчинила дії зі  створення змішаних медичних комісій», – додала вона.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini