26 Вересня, 2024, 16:05

Потреби та виклики в реінтеграції ветеранів: які сфери й підходи потребують вдосконалення

Результати дослідження «Реінтеграція ветеранів: потреби та виклики», яке проводилося з  січня  програмою реінтеграції ветеранів IREX (VR) спільно з Українським ветеранським фондом та дослідницькою агенцією «Info Sapiens» вказує на актуальні потреби захисників та захисниць, з якими вони стикаються, та на те, яким чином надалі можна спрямовувати необхідну допомогу. 

Про це йшлося під час презентації в Медіацентрі Україна.

Зокрема, в ході дослідження вдалося виокремити низку потреб ветеранів та ветеранок, які стосуються медичної та психологічної сфери; освіти та працевлаштування; пільг; проблеми переходу та реінтеграції; проєктів для ветеранів та їхніх родин.

Так, за словами Костянтина Татаркіна, радника з питань ветеранів IREX, потреби в медичній сфері передбачають впровадження стандартизованих протоколів лікування та реабілітації, налагодження документообігу між військовим та цивільними лікарнями, оптимізацію проходження медико-соціальної експертизи, поширення інформації про доступні послуги реабілітації, роботу з медперсоналом щодо ставлення до ветеранів.

Потреби психологічної сфери – подолання упередження щодо психологічної допомоги та робота фахівців у громадах.

В питанні освіти та працевлаштування ветеранів є потреби в подоланні упередженості роботодавців, які не готові наймати ветеранів, впровадженні в колективах етики поведінки з ветеранами, облаштуванні робочих місць за принципами інклюзивності. Крім того, актуалізується потреба забезпечення з боку держави, бізнесу та громадських організацій підприємницької ініціативи ветеранів.

Як зазначив Костянтин Татаркін, в питанні пільг, згідно з дослідженням, вбачається інституційний конфлікт. Позаяк держава призначає пільги, відшкодування відбуваються з місцевого бюджету, а в той час громада не має коштів.Результати опитування також вказують на те, що ветерани готові відмовлятися від частини пільг, і є запит на перегляд та оновлення системи загалом.

Дослідження охопило низку інших важливих аспектів, сфер, проблем і викликів, з якими зіштовхуються ветерани та ветеранки, а також шляхів їхнього подолання. Детальніше ознайомитися з якими можна за посиланням.

Руслана Величко-Трифонюк, заступниця міністра у справах ветеранів України з питань європейської інтеграції, акцентувала на важливості дослідження і його результатів, позаяк вони необхідні для впровадження необхідних ініціатив, що стосуються ветеранів та ветеранок.

«Міністерство у справах ветеранів постійно відслідковує ставлення ветеранів до тих чи інших системних речей для того, щоб їх намагатися регулювати. Адже Міністерство у справах ветеранів має бути координатором політики, яка стосується ветеранів, абсолютно в усіх центральних органах виконавчої влади», – наголосила вона.

Уляна Бах, директорка програм IREX, наголосила, що результати дослідження будуть використовуватися у впровадженні подальших програм для реінтеграції ветеранів та ветеранок.

Зокрема буде вестися робота в створенні систем щодо зменшення барʼєрів у доступності послуг, над розробкою систем послуг не тільки на національному рівні, а й в громадах, здійснюватиметься підтримка розбудови ефективної системи надання юридичних послуг та юридичної підтримки ветеранам та ветеранкам.

«Однією з активностей, яку ми передбачили, а саме почувши результати дослідження, це те, що потрібно підтримувати та розвивати інформаційну роботу, яка допоможе ветеранам дізнаватися про послуги, які для них доступні. В нашій скорій діяльності ми плануємо зробити інформаційну кампанію, яка саме допоможе інформаційно підтримати державу, а також громадянське суспільство, щоб ветерани та ветеранки можуть отримати, що для них існує і що буде існувати», – додала Уляна Бах.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini