24 Липня, 2024, 17:07

Пошук 16 моряків із затонулих катерів «Словʼянськ» і «Станіслав»: як можуть вплинути на процес міжнародні партнери 

Родини моряків,затонулих катерів «Словʼянськ» і «Станіслав» вже третій рік шукають своїх рідних та намагаються з різних джерел отримати інформацію щодо їхньої долі. Однак, попри звернення в міжнародні організації, зокрема в МКЧХ та запити до країни-агресорки, дізнатися про їх офіційне місцеперебування досі не вдалося. Наразі вплинути на ситуацію можуть іноземні партнери, зокрема посприяти доступу до затонулих катерів для того, аби встановити, чи є на на них тіла українських моряків.

Про це йшлося під час обговорення в Медіацентрі Україна.

Як зазначила Олеся Ауліна, голова ГО «Об’єднані морем», дружина зниклого безвісти командира патрульного катера «Слов’янськ» Дамира Ауліна наразі Україні в односторонньому порядку провести обстеження затонулих кораблів. Тому, на її думку, до цього варто залучати треті країни.

«Для того, що зрозуміти і встановити чи є на катерах тіла – нам треба їх ретельно обстежити. І на сьогодні є дуже велика проблема – безпекова. Якщо надсилати пошуково-рятувальні групи на місце події для того, щоб вони могли ретельно дослідити, взяти з собою необхідне технічне обладнання – для цього повинен бути якийсь режим тиші, аби гарантувати їхню безпеку. Наразі ми в односторонньому порядку не можемо цього досягнути. Тому нам потрібно залучати допомогу третіх країн для вирішення цього, або ж створювати робочу групу, яка б змогла провести перемовний процес», – пояснила вона.

Створити таку пошукову місію можна в рамках декількох міжнародних ініціатив – тристоронньої угоди НАТО з розмінування Чорного моря та Морської коаліції, яку очолюють Великобританія і Норвегія.

«Минулого року була створена тристороння угода між трьома країнами НАТО – Туреччиною, Румунією та Болгарією по розмінуванню Чорного моря. Ми вважаємо, що її можна використати в плані співпраці для того, щоб організувати ось цей спуск на наші катери, для того, щоб дослідити не тільки сам катер, але й прилеглу територію. І також в нас була закріплена Морська коаліція з Великобританією та Норвегією, і ми вважаємо, що це також наш шанс використати ці домовленості або працювати в цьому напрямку, для того, щоб працівники цих країн допомогли нам у вирішенні дослідження, спуску на наші катери», – зазначила вона.

Нагадаємо, що катер «Слов’янськ» затонув 3 березня 2022-го в районі між Кінбурнською і Тендрівською косами за 2 км від берега. Він став першою бойовою втратою Військово-морських сил ЗСУ під час повномасштабного вторгнення рф в Україну. Катер «Станіслав» затонув 7 травня 2022 року за 20 метрів від острова Зміїний, лежить на глибині близько 20 метрів.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini