Полегшення долі родин зниклих безвісти осіб: правозахисники вказали на прогалини в законодавстві, які потрібно врегулювати
В законодавстві слід врегулювати аспекти, пов’язані з родинами осіб, зниклих безвісти. Так правозахисники наголошують на важливості внесення змін в питанні відстрочки від мобілізації для рідних зниклих безвісти осіб.
На цьому під час обговорення в Медіацентрі Україна наголосила Олена Бєлячкова, координаторка груп родин полонених та зниклих безвісти МІПЛ, юристка.
«Ті колізії, які існують, і на сьогодні ми продовжуємо комунікувати про те, що Кабінет Міністрів України, який прийняв постанову №560, і родини зниклих військовослужбовців її добре знають, – ця постанова визначає те, що для того, аби військовозобов’язаним родичам зниклих безвісти військовослужбовців отримати відстрочку, вони мають надати судове рішення про визнання особи, зниклої безвісти за особливих обставин», – зазначила вона.
За словами Олени Бєлячкової, така вимога суперечить нормам Цивільного кодексу, Закону України про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Ба більше, додала вона, судова практика підтверджує те, що суди не можуть винести таке рішення, позаяк не можуть відкрити провадження.
«Вже є практика, коли таку заяву про визнання особи, зниклої безвісти за особливих обставин, суд не прийняв до розгляду і сказав, що цей статус підтверджується витягом з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти, і цього достатньо. Тобто ця норма для родин, зниклих безвісти паралізувала Статтю 23 закону про мобілізаційну підготовку і мобілізацію для того, щоб отримати цю відстрочку. І важко чути від рідних про те, відносно матерів та дружин, що вони не готові віддати ще чоловіка чи сина, щоб знову не сталася ситуація, як сталася з рідною людиною, яка є зниклою безвісти», – пояснила Олена Бєлячкова.
Вона зауважила, що питання про внесення змін до Постанови №560 знаходиться в стадії обговорення, підтримується відповідними органами та структурами, Секретаріатом Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти, профільними підрозділами Міністерства оборони України, однак зміни досі не внесені.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini