Підвищенням тарифів не електроенергію не вдасться вирішити питання в енергетиці – необхідна реформа
Системні питання, які наразі постали у сфері електроенергетики, вирішувати підвищенням тарифів для населення не варто, позаяк необхідно проводити комплексну реформу ринку.
Таку думку під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ висловив директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
«На жаль, фінансова криза (на ринку електроенергетики – ред.), яка є дуже масштабною, і йдеться вже про десятки мільярдів гривень, і це без ринку газу, це тільки ринок електроенергетики. То, будемо відвертими, українська енергетика просто не має джерел, звідки взяти гроші ні на відбудову, ні на відновлення, ні на ремонти до наступного опалювального сезону. І тарифи для населення в цій історії грають настільки маленьку роль, вони настільки незначна частина загальної проблеми, що казати про те, що для населення потрібно підвищувати тарифи – це просто абсурд», – пояснив експерт.
Олександр Харченко зауважив, що тарифи для населення в загальній картині боргів складають лише 10%, тому питання з грошима в енергетиці повинно вирішуватися системно та іншими шляхами.
Зокрема, експерт акцентував на тому, які аспекти має передбачати реформування ринку електроенергетики.
«Перш за все, воно (реформування ринку – ред.) має передбачати визначення відповідального за тих, хто не платить. Бо сьогодні фактично такого відповідального немає, він є номінально, але його не існує реально. Є, наприклад, певна кількість компаній, які є соціально дуже важливими, але які не платять за електрику. Їх не можна відключити, в них немає грошей. Наприклад, водоканали. Їх тариф не покриває їхні витрати на електроенергію, вони не мають грошей для того, щоб сплатити. Хтось має визначити, яким чином це має вирішуватися: або міські ради мають за них доплачувати, або національний бюджет, або ж змінити тариф, аби вони мали змогу платити. Це я одну проблему називаю, вона коштує сотні мільйонів гривень щомісяця», – пояснив Олександр Харченко.
Тому, переконаний Олександр Харченко, проблеми водоканалів, теплокомуненерго, проблеми з державними шахтами, які теж боргують за електрику, мають розглядатися комплексно.
«Допоки всі ці проблеми не будуть розглянуті в комплексі і разом вирішені, сподівання, що прийдуть інвестори і будуть в Україні щось робити й інвестувати у відновлення української енергетики – воно абсолютно пусте це сподівання», – додав експерт.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini