Пенсійна реформа: у Мінсоцполітики пояснили необхідність запровадження змін
В Україні наразі є розроблений проєкт реформи солідарного пенсійного забезпечення, який, зокрема, спрямований на відновлення справедливості щодо розмірів пенсій для значної кількості громадян.
Про це під час брифінгу в Медіацентрі Україна повідомила Дарія Марчак, Перша заступниця Міністра соціальної політики України.
«Ми вважаємо, що пенсійну систему терміново потрібно реформувати. І ми розробили проєкт реформи солідарного пенсійного забезпечення. Ми також розробили проєкт, який дозволяє в майбутньому запровадити накопичувальне пенсійне забезпечення. Ми виходимо з двох важливих чинників. Перший чинник – ми зобовʼязані зробити систему простою та зрозумілою. Система (зараз-ред.) фантастично складна, має дуже багато колізій, не є достатньо справедливою, має багато ситуацій, коли розміри пенсій настільки низькі, що держава потім доплатами та надбавками змушена постійно дотяжками підвищувати розміри пенсій», – зазначила вона.
Проєкт реформи, за словами Дарії Марчак, створений за моделлю, яка використовується майже в половині європейських країн: Німеччині, Австрії, Литві, Латвії, Кіпрі та ін. Ключова особливість цієї моделі в тому, що вона дуже проста.
«Людина за 10 хвилин може зрозуміти, як працює, і від чого залежить її розмір пенсії. Сама модель працює таким чином – є розмір внесків, які щомісяця сплачуються з заробітної плати в пенсійну систему, ці розміри внесків за однаковими правилами конвертуються в уніфіковану синтетичну одиницю, і людина знає кількість балів, які заробляє щомісяця і знає вартість балу. Цього достатньо для того, щоб порахувати свій майбутній розмір пенсії», – пояснила заступниця міністра.
За її словами, у разі запровадження реформи, значна кількість пенсіонерів, чиї пенсії внаслідок неефективних формул занижені, зможуть отримати справедливий розмір пенсії.
«В нас відпаде потреба від панівної кількості надбавок та дотяжок. Тобто буде просто звичайний розмір. Відповідно це дозволить відновити справедливість щодо розмірів пенсій для значної кількості наших громадян», – пояснила Дарія Марчак.
Вона зазначила, зо наразі відбувається погодження реформи з ключовими стейкхолдерами. Коли буде погоджена фінансова частина реформи, її буде подано на розгляд Кабінету Міністрів та Верховної Ради.
«Очевидно, що ми б хотіли, аби ця реформа запрацювала вже з 2024 року, але це нереалістично, ми розуміємо, що в нас є тривалий проміжок часу, нам потрібно дійти до Кабінету Міністрів з проєктом реформи, потім подати в Верховну Раду, де буде два читання. Оскільки реформа велика та комплексна – це невизначений період часу на проходження обох читань. Але ми щиро переконані, що коли б реформа не була проголосована, вона критично потрібно потрібна для нашої країни», – додала вона.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini