Нацполіція Київської області розслідує більше 3 тисяч кримінальних проваджень по фактам порушень правил та звичаїв війни, – Нєбитов
Нацполіція Київської області розслідує більше 3 тисяч кримінальних проваджень по фактам порушень правил та звичаїв війни по статті 438 Кримінального кодексу України, але мало хто з постраждалих жінок зараз готовий давати свідчення по фактах зґвалтувань, які також підпадають під цю категорію злочинів. Про це на брифінгу в Медіацентрі «Україна» (Київ) повідомив начальник ГУ НП в Київській області Андрій Нєбитов.
«Нацполіція Київської області зареєструвала більше 3 тисяч проваджень по статті 438 КК України – Порушення правил та звичаїв ведення війни. Всі ці провадження розслідуються. Але більшість постраждалих від зґвалтувань жінок не готові зараз спілкуватись з поліцією», – сказав Нєбитов.
За його даними, офіційна кількість заяв, написаних до поліції щодо зґвалтувань під час окупації невелика, адже багато хто з жертв за першої ж можливості виїхав з України та перебуває за кордоном.
«Маємо зафіксований факт, коли окупанти вбили чоловіка, який намагався захистити свою родину, а потім ґвалтували його дружину, приходили тричі, погрожували дитині. Їй вдалось утекти, і після чого вони спалили її домівку. Один з них – на прізвище Романов – вже убитий як ворог українського народу. Процесуально відпрацювали слідчі, йому буде оголошено про підозру та у міжнародний розшук. Якщо він якимось чудом залишився живий – обов’язково ми його затримаємо і відправимо в Україну для притягнення до відповідальності», – сказав Нєбитов.
За словами Нєбитова, журналісті повідомили поліцію про факти насильства російських солдатів над жінкою у Бородянці, але вона відмовилась писати заяву та повідомляти про обставини. Кілька таких проваджень розслідує СБУ, яка отримала інформацію про такі злочини ще у березні під час проведення евакуації з окупованих територій, але постраждали виїхали за кордон.
«Людей треба розуміти, такі жахливі злочини й у мирний час, на жаль, мають велику латентність. Особа може не бажати, щоб її дані були отримані у зв’язку з цим злочином. Ми ж розуміємо, це як заново пережити всі ті обставини на допитах, а потім на судовому процесі. Дуже часто люди цього не хочуть. Але ми намагаємось співпрацювати з такими жінками, отримувати інформацію, працювати в рамках 438-ї статті КК – Порушення правил та звичаїв ведення війни. Це дасть змогу притягти до відповідальності всіх осіб, відповідальних за такі злочини», – додав Нєбитов.
Нєбитов повыдомив, що Нацпол співпрацює з Уповноваженою Верховної Ради України з прав людини Людмилою Денісовою щодо інформації про кількість сексуальних злочинів, вчинених російською армією на території України, та іншими структурами.
«СБУ та розвідувальні органи вже мають поіменний состав кількох російських підрозділів, які перебували на окупованих територіях у Київській області та вчиняли злочини проти мирного населення.
«Навіть маємо списки з членами родин та адресами проживання [російських солдатів]. І це стане на допомогу слідчим при оголошенні підозр та оголошення злочинців до міжнародного розшуку», – сказав начальник ГУ Нацполіції Київської області.