Найчастіше сексуальне насилля щодо дітей чинять родичі та люди з найближчого оточення – психологиня
Попри стереотип, що сексуального насильства зазнають переважно підлітки, статистика показує, що це діти до 10 років. І часто, зокрема, сексуальне насильство над дітьми чинять люди з найближчого оточення – родичі, сусіди.
Про це під час обговорення в рамках головної дискусійної платформи країни BrainHub у Медіацентрі Україна – Укрінформ повідомила Мар’яна Гевко, психологиня центру «Барнахус.
«По випадках, з якими ми зіштовхнулися, важливо розуміти, що є домашнє насилля і є насильство поза домашнім середовищем, це, зокрема, стосується і сексуального насильства. Найчастіше з практики ми бачимо, що насилля, зокрема, сексуальне щодо дітей здійснюють найближчі люди, родичі – брати, дядьки, сусіди. Що стосується підлітків, то вони зазнають сексуального насилля зі сторони партнера або знайомого в компанії, зазвичай кривдники у стані алкогольного сп’яніння. І зазвичай це люди, яким діти довіряють», – зазначила психологиня.
За її словами, попри дані ЄРДР, насправді статистика щодо дитячого насильства не є фіксованою, позаяк часто діти не повідомляють дорослим про такі випадки, або ж дорослі, знаючи про випадки насильства, не повідомляють про це відповідним органам та службам.
«З вересня 2021 року по жовтень 2023 року загалом по Україні, по всіх центрах, які відкриті на цей час, 162 дитини отримали послуги на базі центрів «Барнахус». 83% з цієї кількості – діти, які постраждали від насильства, 17% – діти, які стали свідками насильства. Окрема статистика за останні пів року щодо сексуального насильства – ми маємо з березня по листопад 2023 року 73 дитини, які зазнали сексуального насильства – з них 68 постраждалих та 5 свідків. Це офіційна статистика і саме кримінальні провадження, це вже випадки, які внесені в Єдиний реєстр досудових розслідувань», – додала вона.
Варто зазначити, що спеціалізовані міждисциплінарні заклади за моделлю «Барнахус», які працюють в Україні з 2021 року, надають допомогу дітям-свідкам та дітям-потерпілим, які є саме учасниками кримінального провадження. Зокрема допомога полягає в тому, щоб допомогти дитині з мінімальним ризиком повторної травматизації пройти процесуальні дії, а також опісля отримати комплексну допомогу – і психологічну, і соціально-правову, і медичну.
BrainHub – це головна дискусійна платформа країни, створена Media Center Ukraine – Ukrinform. Вона об’єднує експертів державного і громадського сектору. У рамках BrainHub точаться інтелектуальні дискусії навколо питань післявоєнного відновлення України. Тут народжуються кращі ідеї, які лягатимуть в основу дорожньої карти відбудови України у всіх секторах: економічному, інфраструктурному, освітньому, аграрному, безпековому, цифровому тощо.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini