Механізм може працювати в тристоронньому форматі – Василь Боднар про роботу «зернової угоди»
Механізм роботи «зернової угоди» може працювати і в тристоронньому форматі (Україна – Туреччина – ООН), позаяк учасники угоди мають свої зобов’язання. Водночас є сподівання, що турецька сторона, в рамках двосторонніх переговорів з країною-агресором, переконає її повернутися до попередніх домовленостей.
На цьому під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ наголосив Надзвичайний і Повноважний посол України в Туреччині Василь Боднар.
«Президент вніс пропозицію до посередників, до Туреччини та ООН, про те, щоб продовжити цю ініціативу в тристоронньому форматі. Оскільки ми з угоди не виходили, ми маємо зобов’язання і з ООН, і з Туреччиною, і весь механізм, який був узгоджений, він може функціонувати в тристоронньому форматі. Давайте говорити правду, що росія не була конструктивним учасником самого процесу, і її роль зводилася фактично до забезпечення того, щоб вони не атакували порти й кораблі», – пояснив він.
Посол підкреслив, що Туреччина та ООН «мають повноцінні можливості для інспекції суден і підтвердження, що на тих суднах немає ні озброєнь, ні якоїсь військової техніки, ні продукції, яка не передбачена самою «зерновою угодою».
«Тому в цьому є і суть нашої пропозиції, про те, щоб продовжувати використовувати те, що ми маємо, але, звичайно, це не виключає можливості опрацьовувати альтернативні формати та альтернативні можливості», – пояснив він.
Водночас Василь Боднар зауважив, що одна з альтернативних пропозицій щодо використання прибережних держав, Румунії та Болгарії, для експорту українського зерна поки що на офіційному рівні не обговорюється.
«Поки що в рамках «зернової ініціативи» існує узгоджений «зерновий коридор». Він погоджений, і посередники, і країна-агресор на це погодилися. І сам «зерновий коридор» ніхто не відміняв. Пропозиція про використання прибережних держав, Румунії і Болгарії, – це я висловив таку пропозицію, як одну з альтернативних ідей. Але це поки що не обговорюється на офіційному рівні», – наголосив він.
Крім того, Василь Боднар також наголосив, що Туреччина зацікавлена у продовженні цієї «зернової ініціативи» і має важелі впливу на росію.
«Ми сподіваємося, що відбудуться відповідні переговори на двосторонньому рівні і будемо чекати результатів», – резюмував він.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini