Маємо чітко ідентифікувати загрози в Чорному морі і напрацювати способи їх подолання – Еміне Джапарова
росія актом агресії у 2014 році фактично розтрощила всю систему архітектури безпеки, і з шести чорноморських країн вона є постійним джерелом небезпеки в Чорному морі. Задача чорноморської безпеки – сказати не тільки чорноморським країнам, а й ширшому регіону, що це – питання небезпеки, це – джерело небезпеки.
На цьому наголосила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова під час обговорення в Медіацентрі Україна – Укрінформ результатів Першої Чорноморської безпекової конференції Міжнародної Кримської платформи.
«Ми повинні мати чітку візію, стратегію, як ми маємо діяти. Ми маємо чітко ідентифікувати загрози, і фактично напрацювати способи долати ці загрози. Однозначно динаміка війни теж впливає на це. Але саме ця війна та повномасштабна агресія є додатковим важелем та додатковим аргументом, чому ми всі маємо об’єднуватися в Чорному морі», – зазначила вона.
Коментуючи спільну роботу під час Чорноморської безпекової конференції, в якій взяли участь понад 250 учасників з понад 50 країн, Еміне Джапарова зазначила, що було проговорено практичні кроки спільних дій. Зокрема, піднімалося питання розмінування.
«Як практичні кроки наших спільних дій, на початку ми проговорювали розмінування. Україна, на жаль, сьогодні найбільш забруднена країна в світі. 175 тисяч квадратних кілометрів суші та моря – з мінами. І це – довгострокове питання розмінування. Ми розуміємо, що питання розмінування – це стратегічне питання, це питання пріоритету, і ми заохочуємо країни починати проекти з розмінування в Чорному морі», – додала вона.
Крім того, Еміне Джапарова зауважила, що було обговорено питання спільного патрулю в Чорному морі.
«Проект спільного патрулю. Він чутливий, і ми розуміємо, що деякі країни мають свої інтереси і деякі речі достатньо складно штовхати. Але ми вважаємо, що має бути спільний патруль, бажано присутність НАТО, яка була певний час тому. Але ми вважаємо, що такий баланс сил, який демонструватимуть країни НАТО, теж необхідний», – пояснила вона.
Водночас Еміне Джапарова наголосила, що серед партнерів, які зокрема брали участь у конференції, спостерігається інтерес щодо бачень, піднятих в межах заходу питань та рішень.
«Партнери мають інтерес. Мають інтерес найбільше чорноморські країни. Ми хочемо, щоб активізувалася Болгарія, Румунія, Грузія, не тільки Туреччина, яка домінує з рф сьогодні в Чорному морі. Ми вважаємо, що це є спільний інтерес як мінімум чорноморських країн, які повинні мати стратегію, і до цього ми штовхаємо країни», – підкреслила Еміне Джапарова.
Нагадаємо, 12-13 квітня в Бухаресті відбулась Перша Чорноморська безпекова конференція, в якій взяли участь експерти та політичні діячі з понад 50 країн. В рамках заходу відбулася робота з напрацювання дорожньої карти щодо захисту Чорноморського регіону від агресії рф та його майбутнього після повернення Криму і перемоги України.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini