19 Вересня, 2023, 16:22

Масові звірства та порушення міжнародного ядерного права на ЗАЕС – як притягнути «Росатом» до відповідальності 

Дії російських окупаційних сил на ЗАЕС, про які було відомо «Росатому», становлять серйозні порушення міжнародного права у вигляді воєнних злочинів та злочинів проти людяності. Про це зокрема свідчить аналіз системних викрадень, катувань та вбивств співробітників ЗАЕС, який підготували документатори та розслідувачі громадської організації Truth Hounds.

Відповідно до результатів проведеного дослідження, Truth Hound та Центр громадянських свобод розробили рекомендації для міжнародної спільноти щодо притягнення винних до відповідальності та санкцій щодо «Росатому».  

Під час обговорення в рамках головної дискусійної платформи країни BrainHub в Медіацентрі Україна – Укрінформ юридичний директор Truth Hounds Дмитро Коваль зазначив, що перша рекомендація зокрема стосується санкцій.

Він висловив переконання, що наближається той момент, коли все більше країн будуть згодні з тим, що санкції проти «Росатому» давно назріли, що їх потрібно вводити. І що для таких країн існує вже менше ризиків, аби відмовитися від співпраці з «Росатомом» і натомість замінити цю співпрацю з іншими компаніями.

«Зокрема це видно з деяких заяв. Ми цитуємо в нашому звіті заяву Сполученого Королівства Великої Британії, яка, по суті, зводиться, що у G7 існують перемовини про заміщення чи витіснення «Росатому» зі світового енергетичного ринку. І ця ідея полягає в тому, що санкції мають бути насправді двосторонні в якомусь сенсі. З одного боку, це каральні, які вказують на те, що ця корпорація відповідальна за порушення прав людини, вона через це мусить бути піддана санкціям. З іншого боку, санкції – це ще й можливість припинити отримання наддоходів корпорацією і витрачання їх на війну і на порушення прав людини відповідно», – пояснив він.

Дмитро Коваль зауважив, що вже видно певний консенсус в цьому питанні. Він також додав, що в розрахунок, у планування адвокаційної кампанії, пов’язаної із введенням санкцій проти «Росатому», потрібно взяти ще й той факт, що «Росатом» залучений до таких масових звірств як катування чи нелюдське поводження. 

«І, крім того, цими ж самими катуваннями чи нелюдським поводженням «Росатом» по суті порушує світові норми чи норми Міжнародного права, які стосуються безпеки ядерних об’єктів в частині нестворення належних умов праці для осіб, які працюють на такому об’єкті як Запорізька АЕС. Ми вважаємо, що ці два аргументи – з одного боку масові звірства, до яких «Росатом» причетний, з іншого боку – через ці масові звірства відбувається порушення міжнародного ядерного права, яке стосується безпечних умов праці, ми можемо додатково додати аргументів тим, хто агітує за санкції проти «Росатому», – пояснив він.

Дмитро Коваль також акцентував, що в питанні «Росатому» є наміри співпрацювати з ключовими світовими гравцями.

«Суб’єкти всі ті ж самі, це той самий Європейський Союз, це Сполучене Королівство, це Сполучені Штати Америки, ключові гравці сьогодні у світі, які беруть на себе сміливість вводити колективні санкції. І власне з ними ми будемо співпрацювати, щоб, знову ж таки, надати їм додаткових аргументів, чому час настав», – додав він.

BrainHub – це головна дискусійна платформа країни, створена Media Center Ukraine – Ukrinform. Вона об’єднує експертів державного і громадського сектору. У рамках BrainHub точаться інтелектуальні дискусії навколо питань післявоєнного відновлення України. Тут народжуються кращі ідеї, які лягатимуть в основу дорожньої карти відбудови України у всіх секторах: економічному, інфраструктурному, освітньому, аграрному, безпековому, цифровому тощо. 

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini