Майбутнє регіону після теракту на Каховській ГЕС: ефективне планування чи поспіх? Екологічний аспект
Довідково:
Кабінет Міністрів України погодив реалізацію експериментального проекту будівництва Каховського гідровузла, відбудови після руйнування Каховської ГЕС та забезпечення сталої роботи Дніпровської ГЕС у період відбудови.
Над майбутнім підірваної росіянами Каховської ГЕС та водосховища працює ціла низка груп та експертів. Серед них експертні групи профільного комітету та незалежні фахівці. Втім спільного обговорення між спеціалістами станом на сьогодні немає. Про це під час обговорення в рамках головної дискусійної платформи країни BrainHub в Медіацентрі Україна – Укрінформ повідомив Яків Дідух, академік Національної академії наук, завідувач відділу геоботаніки та екології Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України.
“Кожна експертна група працює на своєму рівні. Мабуть, коли Кабінет міністрів ухвалював рішення проєкту, то там брали участь ті експертні групи, які були на той момент залучені. Я не був залучений, тому сказати не можу. Водчас, я вважаю, що ми маємо керуватися не емоціями, а розрахунками. Кабінет міністрів запропонував лише один варіант розвитку подій, я бачу чотири”.
Ландшафт Каховського водосховища та Великого Лугу змінився. До підриву росіянами дамби там були родючі грунти. Натомість нині земля вкрита мулом, який також, імовірно, може стати субстратом для розвитку рослинності. Втім для цього знадобиться часу мало часу. Адже необхідно чекати, щоб сформувався грунт, став структурованим і накопичив в собі органіку. Про це під час обговорення в рамках головної дискусійної платформи країни BrainHub в Медіацентрі Україна – Укрінформ заявив Сергій Дубняк, завідувач відділу екологічної гідрології та технічної гідробіології Інституту гідробіології НАН України.
“Постає питання: що ж робити далі? Особливо у світлі постанови Кабінету міністрів, яка на мій погляд, була дещо поспішною. Адже на сьогоднішній день немає консолідованої позиції науковців, проєктантів та громадськості, стосовно того, по-перше, чи відбудовувати Каховську ГЕС і, по-друге, як відбудовувати”.
Питання ускладнюється також тим, що прямого доступу до основного плеса водосховища немає. Сергій Дубняк під час обговорення в рамках головної дискусійної платформи країни BrainHub в Медіацентрі Україна – Укрінформ повідомив, що зразки води їх інститут отримував від волонтерів.
Дмитро Скрильніков, голова ГО Бюро екологічних розслідувань, ініціатор Каховської платформи під час обговорення в рамках головної дискусійної платформи країни BrainHub в Медіацентрі Україна – Укрінформ заявив, що теракт, так само, як і відновлення Каховської ГЕС, впливає на цілий регіон і ті громади, які там проживають. Відтак майбутнє водосховище та Каховської ГЕС мають обговорювати й з громадою.
“Нас намагаються урядовим рішенням звести до обговорення певного проєкту і таким чином нас позбавляють певних альтернативних варіантів. Очевидно, коли у радянські часи будували Каховську ГЕС, думка громадськості нікого не цікавила, коли руйнували теж, і не хотілося б, щоб оцими передчасними рішеннями ми мали б вплив на долю регіону і людей”.
Олег Листопад, експерт Мережі захисту національних інтересів ANTS під час обговорення в рамках головної дискусійної платформи країни BrainHub в Медіацентрі Україна – Укрінформ заявив, що уряд не радився з експертами, які мають науковий досвід у питанні відновлення Каховської ГЕС.
“Уряд повинен сформулювати технічне завдання, уряд повинен провести тендер і знайти фінансування. Вчені створять науковий колектив і давайте побачимо, які запропонують науковці сценарії відновлення регіону в цілому”, – сказав Олег Листопад.
BrainHub – це головна дискусійна платформа країни, створена Media Center Ukraine – Ukrinform. Вона об’єднує експертів державного і громадського сектору. У рамках BrainHub точаться інтелектуальні дискусії навколо питань післявоєнного відновлення України. Тут народжуються кращі ідеї, які лягатимуть в основу дорожньої карти відбудови України у всіх секторах: економічному, інфраструктурному, освітньому, аграрному, безпековому, цифровому тощо.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini