Ірина Тулякова: 14% дітей перебувають в закладах інституційного догляду понад пʼять років
14% українських дітей перебувають в інституційних закладах понад пʼять років та близько 57% дітей перебувають у закладах інституційного догляду від року та до пʼяти. Цей показник є одним з аргументів, які свідчать про потребу глибших змін у системі.
Про це під час пресбрифінгу в Медіацентрі Україна заявила Ірина Тулякова, голова Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей.
«Лише 29% дітей перебувають в інституційних закладах до року. Це говорить про те, що ці діти частіше за все або возз’єднуються з сімʼями, або їх усиновлюють. Але 14% перебувають більш як 5 років, хоча це не передбачено, так би не мало б бути. І близько 57% перебувають понад рік і до пʼяти років в інституційних закладах», – зазначила вона.
Ірина Тулякова пояснила, що є різні причини, чому деякі діти перебувають в інституціях так довго, серед яких серйозні порушення здоровʼя, потреба в паліативній допомозі або необхідність у спеціалізованих прийомних родинах. Однак є й інші фактори, не повʼязані з медичними потребами.
«Тобто все ж таки є причини, за якими дитина так довго знаходиться в інституційній системі. І ці причини бувають різними, і звичайно є виклики з тим, що дуже багато дітей мають порушення, потребують паліативної послуги, або потребують відповідних, можливо, спеціалізованих прийомних родин. Водночас є і причини, які не повʼязані з цим», – пояснила вона.
Експертка підкреслила, що для подальшої трансформації необхідно врахувати шлях кожної дитини, зокрема, чому вона потрапила в заклад і як має бути влаштована в сімейне оточення. Вона зазначила, що процес трансформації триває вже тривалий час, і в майбутньому треба зосередитись на якості цих змін.
«Для нас в контексті трансформації дуже важливо зрозуміти цей шлях, чому в закладі діти перебувають так довго, яким чином система супроводжує кожну дитину, який шлях цієї дитини та який шлях її влаштування в сімейне оточення або до родини», – підсумувала Тулякова.
Вона також закликала до безпечного та усвідомленого процесу трансформації будинків дитини в різні форми, враховуючи потреби кожної дитини.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini