5 Травня, 2025, 17:35

Імплементація стандартів ґендерної рівності: що Україна може почерпнути з досвіду Литви

Наприкінці квітня українська делегація відвідала Литву з візитом з обміну досвідом щодо використання ґендерно дезагрегованих даних у розробці, адвокації та реалізації політик. Українська делегація представила досягнення України у просуванні принципів ґендерної рівності, зокрема – перший в історії Індекс ґендерної рівності для України.

Під час обговорення результатів візиту в Медіацентрі Україна народна депутатка України Неллі Яковлєва, заступниця голови Комітету Верховної Ради з прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій, національних меншин і міжнаціональних відносин, наголосила на важливості такої співпраці між країнами та обміні досвідом та найкращими практиками. 

«Я вважаю, що конференція, яка була проведена у Сеймі, так само є прекрасним прикладом міжпарламентської співпраці. Дякуючи Українському жіночому фонду. Я вважаю, що наша делегація була сформована достатньо збалансовано, що ми теж зі своєї сторони продемонстрували єдність різних органів державної влади, єдність із представниками громадянського суспільства», – сказала Яковлєва.

Вона окремо відзначила досягнення Литви у сфері протидії ґендерно зумовленому насильству та сексуальним домаганням – саме тих питань, що залишаються вкрай актуальними для України в умовах війни.

«Якщо казати про досвід, який може бути для нас цікавим саме у сфері ґендерної рівності, Литва показує достатньо високий успіх у сфері протидії ґендерно зумовленому насильству і сексуальним домаганням. Ми розуміємо, що у нас в Україні кількість випадків ґендерно зумовленого насильства зараз тільки збільшується, що є опосередкованим наслідком широкомасштабної агресії російської федерації», – наголосила депутатка.

Неллі Яковлєва нагадала, що в українському законодавстві вже запроваджено термін «сексуальні домагання», однак попереду ще багато роботи задля його ефективного застосування.

«У Литви є достатньо непогані практичні елементи, і ми в українському законодавстві ввели вже термін сексуальних домагань, проте розуміємо, що до практичної імплементації, притягнення до відповідальності і взагалі культури протидії сексуальним домаганням нам в Україні потрібно ще працювати», – зазначила вона.

Депутатка також розповіла про модель інституційного забезпечення ґендерної рівності в Литві:

«Хочу зазначити, що в межах зустрічей, наприклад з Омбудсменкою з рівних прав і можливостей, яка у Литві діє як окрема незалежна організація, і вона призначається парламентом та є окремою інституцією. Безумовно, це свідчить про певний пріоритет того, що питання рівних прав та можливостей у Литві має достатньо вагоме значення».

Окрему увагу Яковлєва приділила безбар’єрності та соціальній інклюзії у Литві:

«Мене ще особисто вразило, наскільки турбота про людей з інвалідністю, ось ця безбарʼєрність та інклюзія дійсно включена в соціальне життя Литви».

На її думку, литовська модель боротьби з дискримінацією вибудувана системно. 

«Загалом маю відмітити, що весь процес протидії дискримінації побудований достатньо комплексно та системно у Литві, але це не означає, що можливо одразу ж побороти це явище. Це певна системна робота, з якою люди там працюють постійно».

Підсумовуючи, Неллі Яковлєва підкреслила, що обмін досвідом має бути двостороннім і Україна зі свого боку також має цінні напрацювання та досвід, яким може ділитися за партнерами.

«Я можу сказати, що у нас є дуже багато фокусів для того, щоб ми обмінювалися думками та досвідом. Це не винятково єдиний процес передачі досвіду, ми теж здатні давати дуже багато цінного у сфері ґендерної рівності».

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini