Хід судових процесів щодо подій війни в Україні – якими є проміжні висновки правозахисників
Упродовж 2022-го та початку 2023 року монітори Медійної ініціативи за права людини (МІПЛ) відстежували й анонсували для журналістів понад 90 справ про воєнні злочини. Відвідали судові засідання у 20 з цих справ, зокрема були присутні в залах засідань, фіксували докази, позиції сторін і рішення суддів.
Так, в рамках головної дискусійної платформи країни BrainHub було презентовано проміжні висновки моніторингу правозахисників про те, як відбуваються судові процеси щодо подій війни.
Зокрема, в аналітичному документі описаний та проаналізований ускладнений доступ до судових процесів, висвітлені проблеми перевантаження судів і формального розгляду справ, описана складність процедури in absentia (ред. – заслуховування цивільної справи у суді без присутності відповідача або кримінальної справи за відсутності підсудного) та виконання вироків.
Під час презентації координаторка Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова вказала на основні пункти, з яким зіштовхнулися журналісти як українські, так і іноземні.
«Ми зіткнулися з тим, що є ускладнений доступ до багатьох таких судових засідань, тому що воєнний стан дозволяє голові суду на власний розсуд обмежувати доступ до суду. І це викликає величезні проблеми. Наприклад, ми з французькими журналістами їздили в Котелевський суд у Полтавської області. І, на превеликий жаль, з п’яти засідань не потрапили на жодне, тому що було рішення самого суду по недоступу журналістів», – зазначила вона.
Одним зі спостережень щодо роботи судів, які відмітила Ольга Решетилова, є їхня завантаженість.
«Ми бачимо величезну кількість справ щодо злочинів проти національної безпеки, колабораціонізм, державна зрада, посягання на територіальну цілісність і серед цих справ губляться справи щодо міжнародних злочинів , вчинених в умовах збройної агресії російської федерації», – додала вона.
Водночас Ольга Решетилові наголосила на тому, що спостерігається надзвичайно швидкий розгляд справ, коли, за її словами, буквально за два засідання виноситься вирок.
«Іноді ми бачимо, як суди поспішають приймати рішення – можливо під тиском громадськості, можливо тому, що, правда, хочеться швидше вирішити і морально для себе вони прийняли рішення і їм не потрібен тривалий розгляд. Ми не можемо тут судити про всіх, але ми зафіксували те, що ми бачимо такі швидкі розгляди у цих справах», – додала вона.
Особливу увагу, наголосила координаторка МІПЛ, варто звернути на розгляд справ in absentia, зокрема на участь сторін.
«Участь сторін у цих справах, особливо адвокатів. В абсолютній більшості справ адвокати є призначеними з центру безоплатної правової допомоги. МИ спостерігаємо їхнє ставлення в судах дуже формальне іноді до цих процесів. А іноді навіть вони дозволяють собі непрофесійну поведінку» – зауважила Ольга Решетилова.
Своєю чергою адвокат і експерт МІПЛ Андрій Яковлєв наголосив на важливості пропорційності відкритості судових процесів.
«Чи може суддя закривати процеси? За певних обставин, коли є заява від потерпілих або обвинувачених, то це може бути. Однак, це завжди має бути пропорційно. Якщо йдеться про закриття частини, то це не говорить про закриття всього процесу», – зазначив він і додав, що коли справа відкрита, коли журналісти ведуть зйомку, навіть за умови критичних суджень, можна буде звернутися до відеоматеріалів і пересвідчитися в дотриманні справедливості процесу.
BrainHub – це головна дискусійна платформа країни, створена Media Center Ukraine – Ukrinform. Вона об’єднує експертів державного і громадського сектору. У рамках BrainHub точаться інтелектуальні дискусії навколо питань післявоєнного відновлення України. Тут народжуються кращі ідеї, які лягатимуть в основу дорожньої карти відбудови України у всіх секторах: економічному, інфраструктурному, освітньому, аграрному, безпековому, цифровому тощо.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini