Доля українських турків-месхетинців: як громада живе під окупацію та чи планують повертатися в Україну ті з них, які виїхали за кордон
На момент повномасштабного вторгнення рф на Херсонщині проживала найбільша кількість турків-месхетів – близько 9-10 тисяч осіб. Зараз, за різними оцінками, під ворожою окупацією проживає третина від чисельності населення, яка проживала до 24 лютого 2022 року. Водночас близько дві третини громади виїхала з області – до Туреччини, в Європу та по регіонах України. Наразі відомо, що більшість з турків-месхетів, які перебувають за кордоном, хочуть повернутися в Україну.
Про це йшлося під час обговорення в рамках головної дискусійної платформи країни BrainHub у Медіацентрі Україна – Укрінформ.
За словами заступника директора Центру близькосхідних досліджень Сергія Данилова, ті месхетинці, які наразі опинилися в Туреччині, перебувають в ситуації справжнього табору біженців – з пластиковими будинками, без землі, без роботи і без особливих засобів для існування. І абсолютна більшість з них, зауважив він, хоче повернутися в Україну на Херсонщину, або за можливості в Грузію.
«Молодші покоління пов’язують своє майбутнє з Україною, а хтось – з Грузією, але це власний вибір цих людей. Під окупацією в Чаплинському районі утворилися ком’юніті, коли більшість виїхали, маленькі групи спільно з українцями та турками-месхетинцями, доглядали житло, щоб росіяни його не розграбували, допомагали один одному, демонстрували різні форми солідарності, аби вижити в окупації. Такі приклади треба описувати, бо саме на солідарності будується наша сила. Солідарність ми демонстрували не один раз – і під час Революції Гідності, і з першого дня повномасштабного вторгнення. І наша солідарність, незалежно від етнічного походження, є одним з елементів стійкості української держави», – наголосив Сергій Данилов.
Нагадаємо, що 14 листопада – трагічна дата в історії турок з Месхетії. Сталінський режим виселив весь народ з його історичної батьківщини до Центральної Азії.
BrainHub – це головна дискусійна платформа країни, створена Media Center Ukraine – Ukrinform. Вона об’єднує експертів державного і громадського сектору. У рамках BrainHub точаться інтелектуальні дискусії навколо питань післявоєнного відновлення України. Тут народжуються кращі ідеї, які лягатимуть в основу дорожньої карти відбудови України у всіх секторах: економічному, інфраструктурному, освітньому, аграрному, безпековому, цифровому тощо.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini