Документатори зафіксували понад 130 випадків затримання та полону представників місцевої влади окупантами
Представники місцевого самоврядування, місцевої влади є однією з найбільш вразливих категорій цивільного населення на окупованій території, які переслідуються окупаційним контингентом. Так, документатори Центру прав людини ZMINA на цей момент зафіксували понад 130 випадків свавільних затримань або перебування в полоні представників влади і самоврядування на місцях. Найбільше таких випадків спостерігається у Херсонській, Запорізькій та Харківській областях.
Про це повідомив дослідник-документатор Центру прав людини ZMINA Борис Петруньок у ході обговорення в рамках в рамках головної дискусійної платформи країни BrainHub в Медіацентрі Україна – Укрінформ.
За його словами, велика кількість таких випадків затримання були зафіксовані в перші місяці окупації, в березні-квітні 2022 року. Утім пізніше така практика так само продовжувалася.
Борис Петруньок пояснив, що саме голови громад, місцеві депутати, представники місцевих адміністрацій є для окупантів основним джерелом інформації про ситуацію в громаді: інформації про склад населення, про сили оборони в регіоні, про ситуацію з інфраструктурою, з транспортною, з комунальною системами тощо.
«Представники місцевого самоврядування є носіями серйозного соціального капіталу, тобто вони мають соціальні зв’язки в громаді, вони мають зв’язки з бізнесом, з представниками правоохоронних органів тощо, і це так само ресурс для представників окупаційних адміністрацій. І найважливіше, що представники органів влади, місцевого самоврядування, вони ж легітимним носієм права на здійснення влади – вони обиралися в цих громадах або вони призначалися на ці посади до моменту початку бойових дій, тому вони становлять ціль для окупаційного контингенту. І лише з цієї перспективи ми повинні оцінювати схиляння їх до співпраці з окупаційним контингентом або подібних якихось випадків», – додав він.
Підсумовуючи він наголосив, що такі випадки не слід розглядати як одиничні чи відділені один від одного, позаяк це є атака окупаційного контингенту на місцеві громади, локальну інфраструктуру, інституційну в межах цих громад, на зв’язки між людьми та на функціонування цих громад. Російська федерація та окупаційні адміністрації переслідують в такий спосіб свої глобальні цілі встановлення контролю над окупованими територіями.
BrainHub – це головна дискусійна платформа країни, створена Media Center Ukraine – Ukrinform. Вона об’єднує експертів державного і громадського сектору. У рамках BrainHub точаться інтелектуальні дискусії навколо питань післявоєнного відновлення України. Тут народжуються кращі ідеї, які лягатимуть в основу дорожньої карти відбудови України у всіх секторах: економічному, інфраструктурному, освітньому, аграрному, безпековому, цифровому тощо.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini