28 Березня, 2025, 14:18

Дані про 30 тисяч депортованих дітей: Катерина Рашевська пояснила, що не так із цифрою, яку зараз активно обговорюють

Цифра у 30 тисяч депортованих українських дітей, яка потенційно могла бути в базі у Єльської гуманітарної лабораторії, є результатом суміші різних джерел інформації, яка потребує ретельної перевірки.

На цьому під час брифінгу в Медіацентрі Україна наголосила Катерина Рашевська, експертка Регіонального центру прав людини.

«Далі говоримо про базу даних, яка потенційно могла бути в Єльської гуманітарної лабораторії, це те, що вони зібрали в рамках своїх досліджень, яких у них було кілька. Одне стосувалося депортації, примусового переміщення, а також вивезення українських дітей у так звані табори перевиховання. Тоді Єльська гуманітарна лабораторія говорила про близько шість тисяч дітей», – сказала вона.

За словами Рашевської, також була представлена інформація щодо усиновлення українських дітей, де зазначалося понад 300 дітей, яких вдалося ідентифікувати як депортованих і переданих у російські родини. Водночас ці діти вже входять до загальної цифри в 19 546 осіб, що є частиною української бази даних.

«Коли ми говоримо про цифру 19 546, то ці 300 дітей туди входять», – уточнила експертка.

Вона також зазначила, що коли спробувала зрозуміти, звідки з’явилася цифра понад 30 тисяч дітей, вона виявила, що, вочевидь, першоджерелом цієї інформації можуть бути саме особи, які складали ці списки. Зокрема, ці дані були підтверджені в інтерв’ю з виконавчим директором Єльської гуманітарної лабораторії Натаніелем Реймондом.

«В інтервʼю виконавчого директора Єльської гуманітарної лабораторії Натаніеля Реймонда за березень 2024 року для ВВС, він коментував, що 19 546 – це діти зі списку України. Тобто чи видалений цей список – ні, він у нас залишається. І 10-12 тисяч – діти, які були вивезені в табори перевиховання», – зазначила Рашевська.

Експертка також підкреслила, що факт перебування дітей у таборах перевиховання, про який часто йдеться, неможливо ані підтвердити, ані спростувати, оскільки немає доступу до територій, де ці табори розташовані.

«Факт того, що їх всіх затримали там, як це було в жовтні 2022 року та в березні 2023 року, ми не можемо це ні підтвердити, ні спростувати, бо ніхто не має доступу до територій, де розміщені ці табори», – пояснила вона.

Рашевська закликала бути критичними щодо інформації, що з’являється в медіа, зазначивши, що подібні новини, особливо стосовно депортованих дітей, можуть бути інструменталізовані в політичних цілях.

«Тепер інструменталізувати захотіли українських дітей. Ми будемо цьому активно протидіяти», – підсумувала вона.

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini