Чи може отримання російського паспорта на окупованій території вважатися колабораційною діяльністю: пояснення правозахисників
Отримання російського паспорта на тимчасово окупованих територіях може нести загрози для безпеки українських громадян, однак в жодному випадку не може вважатися колабораційною діяльністю, зокрема враховуючи атмосферу примусу на окупованих територіях.
На цьому під час обговорення в рамках головної дискусійної платформи країни BrainHub в Медіацентрі Україна – Укрінформ наголосила правова аналітикиня ZMINA Онисія Синюк.
«Не слід брати (російський паспорт – ред.) передусім для безпеки самих осіб на окупованих територіях, тому що це, в будь-якому випадку, документальний зв’язок з державою-агресором, і не в плані подальшої відповідальності за колабораційну діяльність, а в плані власної безпеки на окупованій території. Це і в контексті мобілізації, і обмеження подальшого виїзду може бути, дуже багато може бути створено проблем внаслідок отримання такого паспорта. Але, якщо ми говоримо про сприйняття такої дії в контексті колабораційної діяльності, то на цей момент, за чинним законодавством, в жодному випадку отримання російського паспорта не може вважатися колабораційною діяльністю, і, я сподіваюся, це так і залишиться», – зазначила правова аналітикиня.
Водночас Онисія Синюк, пояснила чи понесуть відповідальність за отримання російського паспорта особи, які обійняли певні посади на окупованій території.
«Крім того отримання паспорта в принципі не може бути кримінально-карним діянням, навіть, якщо йдеться про державу-агресора. Якщо ж це особа, яка обіймає певну посаду, вона буде нести відповідальність за обіймання тієї посади, бо без російського паспорта обійняти посаду в російській адміністрації неможливо. Це буде окрема відповідальність. За власне отримання паспорта не буде кримінальної відповідальності. Навіть більше, враховуючи те, якою є атмосфера примусу на окупованих територіях, що не можна отримати будь-які адміністративні послуги, ні будь-які медичні послуги на окупованих територіях без того, щоб отримати такий паспорт», – пояснила вона.
BrainHub – це головна дискусійна платформа країни, створена Media Center Ukraine – Ukrinform. Вона об’єднує експертів державного і громадського сектору. У рамках BrainHub точаться інтелектуальні дискусії навколо питань післявоєнного відновлення України. Тут народжуються кращі ідеї, які лягатимуть в основу дорожньої карти відбудови України у всіх секторах: економічному, інфраструктурному, освітньому, аграрному, безпековому, цифровому тощо.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini