19 Липня, 2023, 20:03

Через експертні дискусії народжується майбутнє: в Києві завершився дводенний Міжнародний форум експертної мережі Кримської платформи

Експерти з понад 20 країн світу, онлайн і офлайн, ділилися напрацюваннями, розробляли спільне бачення того, як повинна будуватися архітектура колективної безпеки України та світу після поразки росії.
Про висновки, яких дійшли учасники Форуму, читайте в цій публікаціїї.

Чорне море стало джерелом прибутків росії для продовження війни – Чорноморський інститут стратегічних досліджень

Про це під час Міжнародного форуму експертної мережі Кримської платформи “Бачення майбутнього: експертний погляд” завив Андрій Клименко, керівник моніторингової групи, Чорноморський інститут стратегічних досліджень.

“Росія витримає довгу війну. Навіть дуже довгу війну. Економіка росії витримала, пристосувалася та переорієнтувалася на глобальний схід. Чорне море стає джерелом прибутків росії для продовження війни. Тільки з березня 2023 року щомісячно росія отримує 5 мільйонів тонн сирої нафти і 4,5 мільйони тонн дизельного пального з портів Чорного моря. Експорт нафти лише зростає”, – сказав він.

Андрій Клименко додав, що на сьомому місяці дії ембарго на російську нафту, кількість порушень ембарго зростає. Декілька десятків танкерів на місяць здійснюють прямі рейси до портів – США, Бельгії, Іспанії, Греції та інших країн.

“Навіть часткова економічна ізоляція такої великої держави як росія виглядає неможливою. Зупиниться п’ята частина світової економіки”, – додав експерт.

Україна залишиться територією конфронтації між заходом та росією – Чорноморський інститут стратегічних досліджень

Про це під час Міжнародного форуму експертної мережі Кримської платформи “Бачення майбутнього: експертний погляд” завив Андрій Клименко, керівник моніторингової групи, Чорноморський інститут стратегічних досліджень. 

“У безпековому сенсі Україна, включно з Чорним морем, вже стала і в осяжній перспективі залишиться, поки ми не ввійдемо в НАТО, фронтирною державою. Величезною територією постійної, тривалої конфронтації між західною цивілізацією та російським варварством. Майбутнє України – це держава – воїн”,  – сказав він. 
Експерт додав, що ця фронтирність не втримається в межах кордонів України, а і поширюється на Чорноморський регіон, а також Польщу та країни Балтії.

Варшава переконана – Альянс НАТО має знайти способи надати Україні членство – генерал Збройних Сил Польщі у відставці

Перед НАТО стоїть завдання зміцнення Східного флангу. Україна вже повинна бути членом Альянсу.

На цьому під час Міжнародного форуму експертної мережі Кримської платформи “Бачення майбутнього: експертний погляд” наголосив Анджей Фальковські, генерал ЗС Польщі, колишній дипломат.

“У Варшаві є чітке бачення – Альянс має знайти способи надати Україні членство у НАТО, без урахування статті 5. Навіть у самій цій статті є досить широка гнучкість, немає якихось дій, які треба вжити для членства. І для НАТО не було б ніякої шкоди, аби Україна приєдналася до Альянсу. З останнього саміту Президент Зеленський мав би вже їхати як президент країни – члену НАТО”, – сказав Анджей Фальковські.
Експерт додав, що Крим лишається важелем впливу, яким росія дестабілізує ситуацію в Чорноморському регіоні. І наразі стоїть завдання з дерусифікації півострова, який вже 9 років в окупації. Але навіть і попри це, Україна не буде тягарем для НАТО, а лише гарантом безпеки.

У НАТО відсутня чітка стратегія як забезпечити безпеку у Чорноморському регіоні – Німецький фонд Маршалла

Таку думку під час Міжнародного форуму експертної мережі Кримської платформи “Бачення майбутнього: експертний погляд” висловив Бруно Лете, старший науковий співробітник Німецького фонду Маршалла.

Росія нарощує військову присутність у Чорному, Балтійському та Середземному морях. Такі активні дії біля кордонів НАТО – це перешкода для мореплавства. Чорне море – одне з найнебезпечніших місць, там складно вести оборону. І не зрозуміло, чому на останньому саміті НАТО у Вільнюсі так мало уваги було приділено саме цьому питанню. Скоріше за все, Альянс немає чіткої стратегії як діяти у цьому регіоні”, – сказав він.

На думку Бруно Лете, НАТО ще напрацьовує подальші кроки для безпеки у цьому регіоні, але лише Україна здатна забезпечити стабільність у цьому регіоні. Тому, те, що серед членів НАТО немає єдності у питанні прийняти Україну до Альянсу, викликає подив.


Міжнародний кримінальний суд приділяє недостатню увагу розслідуванню злочинів росії, здійснених до лютого 2022 року – Global Rights Compliance LLP

Про це під час Міжнародного форуму експертної мережі Кримської платформи “Бачення майбутнього: експертний погляд” заявив Вейн Джордаш, керівний партнер у компанії Global Rights Compliance LLP.

Міжнародний кримінальний суд застосовує недостатній підхід для розслідування воєнних злочинів. З моменту повномасштабного вторгнення росії, обсяг злочинів дійсно збільшився. Але експерти не побачили акценту на розслідуванні злочинів до 2022 року. Це дещо знімає пріоритет із злочинів, які здійснені окупантом з 2014 року”, – сказав Вейн Джордаш.

Експерт запропонував у цьому контексті краще вивчати досвід Криму, адже на півострові найкраще видно, до чого призводить тривала окупація.

“Саме з досвіду окупованого Криму ми побачимо, що міжнародна спільнота має не знімати з порядку денного і злочини, здійснені росією на території України до лютого 2022 року. Це не об’єкт торгу”, – заявив він.

Україна вже має перші судові вироки у справах суддів та військкомів росії, які причетні до скоєння злочинів проти громадян держави – прокуратура Криму

Прокуратура Автономної Республіки Крим та міста Севастополя продовжує роботу з документування та розслідуванню справ воєнних злочинів. Наразі вже є заочні вироки за злочини, які не мають аналогів в українському кримінальному законодавстві.

Про це сьогодні, 19 липня, заявив Ігор Поночовний, керівник прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя під час Міжнародного форуму експертної мережі Кримської платформи “Бачення майбутнього: експертний погляд”.

“Україна має перші заочні судові вироки у справах військових комісарів росії, які примушують кримчан служити у російській армії та щодо суддів, які приймали рішення про депортацію українців з Криму. Це ті злочини, які не мають аналогів в українському кримінальному законодавстві”, – сказав він.

За словами прокурора Криму, це значить, що ці вироки вже є практикоутворюючими для інших судів, зважаючи на кількість воєнних злочинів, які реєструються в Україні.

Окупаційна влада Криму переслідує за кримінальними справами 294 громадян, з них  – 196 – кримські татари – Кримськотатарський ресурсний центр

Про це під час Міжнародного форуму експертної мережі Кримської платформи “Бачення майбутнього: експертний погляд” заявив Ескендер Барієв, голова правління Кримськотатарського ресурсного центру

“За даними Кримськотатарського ресурсного центру, в Криму окупаційна влада затримала та переслідує у кримінальних справах 294 громадян, 196 з них – це представники кримськотатарського народу. 175 людей наразі перебуває у місцях позбавлення волі, серед них 117  – представники кримськотатарського народу. А це вчергове доводить, що з 2014 року кримські татари чітко зафіксували свою позицію”, – сказав він. 


росія продовжує видавати культуру північного Причорномор’я за власну культуру, це потрібно змінювати – Інститут археології НАН України

Україна спадкоємець культури народів, які проживали на території північного Причорномор’я та Криму. Попри намагання росії вкрасти цю культуру, саме українські митці повинні представляти її у світі. Про це під час Міжнародного форуму експертної мережі Кримської платформи “Бачення майбутнього: експертний погляд” заявила Евеліна Кравченко, провідна наукова співробітниця Інституту археології НАН України. 

“Все почалося з крадіжки культури. Культурна спадщина мінятися не може. росія віками визначає північне Причорномор’я як власну територію та представляти у Європі та світі це так, ніби це їхня культура. Українські митці на цих ринках – новачки. Нас лише зараз почали там визнавати та слухати”, – сказала вона. 

Евеліна Кравченко висловила переконання, що якщо говорити про культурну спадщину Криму, то не можна відділяти її від іншої культури України.


подіватися на розвиток демократичних процесів у росії не варто, цей народ не має досвіду демократії – Київська школа економіки 

Більшість населення, яке проживають на території сучасної росії, ніколи не мало власного демократичного досвіду. Тому, сподівання на появу демократичних суспільств на території росії, абсолютно марне.

Про це під час Міжнародного форуму експертної мережі Кримської платформи “Бачення майбутнього: експертний погляд” заявив Олександр Галенко, професор Київської школи економіки. 

“Нам залишається розраховувати лише на палацовий переворот. Щось на кшталт Пригожина. Але такі персонажі приводять росію у непередбачуваний стан громадянської війни і це те, що ніхто у світі не хоче”, – сказав він.

Експерт додав, що тероризм – це основний елемент російської політики. Завдяки йому контролюється власне населення. Перша жертва російського терору є власне російський народ. Через цей терор і лояльність, яку він отримує, росія стане загрозою всьому світу.


Путін буде продовжувати війну нескінченно, інакше його знищать свої ж – Дмитро Золотухін

Такий сценарій найближчого майбутнього росії окреслив Дмитро Золотухін, виконавчий директор Інституту постінформаційного суспільства під час Міжнародного форуму експертної мережі Кримської платформи “Бачення майбутнього: експертний погляд”.

“Попри те, що європейські політики заявляли, що майбутнє росії в руках самих росіян. Я можу з цим цілковито не погодитись. У росії відсутнє будь-яке суспільство, яке готове взяти відповідальність за майбутнє країни. Єдиний гравець – це російська мафія, яка по суті і керує цією країною. Це означає, що немає ніякого майбутнього у цієї країни, і немає ніякої пост воєнної росії на чолі з путіним та його прибічниками”, – сказав він.

Дмитро Золотухін зазначив, що у путіна не лишається інших шансів, ніж продовжувати війну нескінченно, якщо він заявить, що планує припинити бойові дії в Україні, він буде атакований своїми ж поплічниками.

росія не продовжила договір про федералізацію, всі суб’єкти мають право на незалежність, світ мусить це визнати – уряд Ічкерії в екзилі

Сучасна росія – це не федерація. Всі забувають, що договір про утворення федеративної держави був підписаний у 1992 році і лише на 10 років. У 2002 році він мав бути продовженим. Чого росія не зробила. 

Про це заявив прем’єр-міністр уряду Ічкерії в екзилі Ахмед Закаєв під час Міжнародного форуму експертної мережі Кримської платформи “Бачення майбутнього: експертний погляд”. 

“Наразі сучасна росія – колоніальна держава, імперія. І всі народи, які ніби-то добровільно підписали той договір мають право на свободу. Світ має визнати це”, – сказав він.

Ахмед Закаєв наголосив, що Україна сьогодні стала лідером вільного світу і всі народи, які прагнуть свободи, мають орієнтуватися на неї: “Перемога над росією, це свобода для всіх поневолених народів. Світ має бути готовим до того, що росія повинна перестати існувати. І чи буде до цього світ готовий багато в чому залежить і від України”. 

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini