19 Вересня, 2023, 16:29

Безпідставні свідчення, відсутність доказів та фактів: на кого спрямовані фейкові книги росії, які наповнені антиукраїнськими наративами

У росії була видана пропагандистська книга «Українські злочини проти людяності (2022-2023)», де зібрано 600 свідчень про нібито злочини України проти людяності. В ній містяться абсолютно рандомні, безпідставні свідчення без жодних доказів та фактів. 

Українські дослідники ознайомилися як з так званими свідченнями, так і з так званими свідками, які вказані в книзі. Вони виявили, які саме наративи просуває кремль подібними виданнями, яку небезпеку вони несуть, на кого спрямовані та чому для України важливо спростовувати такі книги.

Про це зокрема йшлося під час обговорення в рамках головної дискусійної платформи країни BrainHub в Медіацентрі Україна – Укрінформ.

Як пояснила керівниця департаменту збору та моніторингу інформації Центру протидії дезінформації РНБО України Аліна Бондарчук, свідчення у книзі начебто завірені Міжнародним громадським трибуналом. Однак ця так звана інституція, зауважила вона, була створена для російської пропаганди.

«Коли ми почали досліджувати Міжнародний громадський трибунал, ми побачили, що дата його заснування припадає на 1 березня 2022 року. Тобто з початку повномасштабного вторгнення, грубо кажучи, почалася діяльність російської пропаганди під егідою путіна, який дав указ москальковій, обмудсменці рф, створити такий міжнародний трибунал, який нібито буде збирати такі свідчення і засвідчуватиме, що Україна дійсно керується неонацистським режимом», – пояснила.

Вона зазначила, що коли дослідники проаналізували інформацію про спікерів, які в книзі виступають верифікаторами свідків, стало зрозумілим, що ці люди – любителі путіна, які колись або проживали в росії, або мають подвійне громадянство, або ж просто виступають в ефірах у пропагандистів і є абсолютними поплічниками кремлівського режиму і саме путіна.

В книзі також нав’язується низка наративів. Серед них дослідники виявили шість ключових, які спрямовані на демонізацію та дискредитацію ЗСУ.

У ході розмови учасники наголосили на важливості спростування таких фейкових видань, аби вони, навіть попри відсутність фактажу та безпідставність, не могли мати подальшого впливу на міжнародну спільноту.


Так, програмний директор Української Гельсінської спілки з прав людини Максим Щербатюк, зауважив, що попри те, що в юридичному плані подібні книги не зможуть мати впливу на міжнародні судові інституції, небезпека криється в тому, що такі  видання розсилаються на різні комітети ООН, є певним спамом, та направляються для груп підтримки і певних скептиків в розвинених країнах. Тому, наголосив він, важливо показувати, наскільки ці видання є неправдивими.

«Важливо показувати, наскільки вони фейкові, наскільки вони не мають під собою ніякого фактажу. Для того, щоб було розуміння також у тих суспільств, які підтримують Україну, що це реально фейк. Тому що ми, коли приходимо, наприклад, на засідання комітету ООН, і коли з’являється такий матеріал, важливо, аби була з нашої сторони певна спростовуюча інформація, що це все неправда. Бо, зрозуміло, що воно не має юридичного складу, але коли озвучуються країнами рф або тими країнами, які відображають її позицію, потрібно, щоб була наша позиція, навіть, якщо це очевидний фейк», – пояснив він.

Максим Щербатюк також зазначив, що без подібних спростувань «скептики будуть збільшуватися в своїй кількості та у своїй важливості і надалі впливатимуть на певні міжнародні структури, які будуть щоразу ставити перед Україну низки питань, які не базуватимуться на фактах, що своєю чергою може сприяти ще й викривленню інформації».

BrainHub – це головна дискусійна платформа країни, створена Media Center Ukraine – Ukrinform. Вона об’єднує експертів державного і громадського сектору. У рамках BrainHub точаться інтелектуальні дискусії навколо питань післявоєнного відновлення України. Тут народжуються кращі ідеї, які лягатимуть в основу дорожньої карти відбудови України у всіх секторах: економічному, інфраструктурному, освітньому, аграрному, безпековому, цифровому тощо. 

Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini