Аптеки мають повернутися до системи охорони здоровʼя, а не залишатися інструментом ринкової конкуренції – експертка
Фармацевтичний сектор в Україні потребує переосмислення. Відтак аптеки мають бути складовою системи охорони здоров’я, а не залишатися обʼєктом жорсткої комерційної конкуренції.
На цьому під час пресконференції у Медіацентрі Україна наголосила Наталія Гуторова, заслужена юристка України, голова правління ГО «Асоціація фармацевтичного та медичного права».
За її словами сьогодні аптеки фактично перестали бути закладами охорони здоровʼя, а нинішній стан аптечного ринку в Україні – це наслідок штучної монополізації, слабкої регуляції та прагнення окремих бізнес-гравців до максимізації прибутку.
«В аптечному бізнесі у жодній країні Європейського Союзу немає монополії. Це неприродні монополія, це наша штучна монополія, яка була створена через відсутність належної регуляції і через, безумовно, велике бажання окремих, досить здібних у бізнесі людей заробляти гроші», – сказала вона.
Гуторова підкреслила, що нинішня практика відкриття аптек «двері в двері» у містах – це форма агресивної ринкової боротьби, яку зрештою оплачує пацієнт.
«Пацієнт платить за оренду, за комунальні послуги, пацієнт платить за роботу працівників аптеки, а їх пʼять стоїть, усі двері у двері. Навіщо? Пацієнту це потрібно? Мабуть, не потрібно», – зазначила вона.
Водночас, зауважила експертка, у сільській місцевості, де мешканці також потребують доступу до ліків, аптек часто немає зовсім, оскільки це нерентабельно для мереж.
Такий дисбаланс, за її словами, свідчить про потребу в глибокій реформі.
«Ми отримаємо перше, що є надзвичайно важливим – ми зробимо аптеки закладами охорони здоровʼя, і фармацевт, який обслуговує пацієнта, який надає йому фармацевтичну послугу, передусім буде зацікавлений у тому, щоб ця фармацевтична послуга призвела до покращення стану пацієнта. Не для власних прибутків», – пояснила Гуторова.
Вона наголосила, що Україна здатна подолати ці виклики й перейти до більш збалансованої моделі – за умови фахового підходу, наукового аналізу та широкого суспільного діалогу.
Читайте більше: https://mediacenter.org.ua/uk/novini